» 
»
 

Uzmanlar uyarıyor! Hapşırırken sakın nefesinizi tutmayın

Birçok nedenlerle karşılaşılabilen hapşırma eylemi, engellendiği takdirde ölümle sonlanacak sonuçlar doğurabiliyor. Dahiliye Uzmanı Dr. Neslihangül Can Sevil oluşabilecek sonuçlar hakkında önemli bilgiler aktardı.

Vücudun dış etkenlere karşı bir tepkisi olarak meydana gelen, günlük yaşantımızda hemen hmen herkesin karşılaştığı hapşırma eyleminin basite indirgenmemesi gerektiğini belirten Dahiliye Uzmanı Dr. Neslihangül Can Sevil, hapşırmaya engel olunduğunda beyin kanaması, felce hatta kalbin durması gibi sonuçlarla karşılaşılabileceğini kaydetti.

Sevil, hapşırma esnasında dikkat edilmesi konulara dikkat çekerek, hapşırma eylemi esnasında vücuttaki çok yüksek bir basınç olduğunu bu nedenle fazla hapşırmalarda bayılmaların meydana gelebileceğini,  hapşırma hissi geldiğinde ağız ve burun kapatılarak nefes tutulduğunda akciğerlerin yırtılabileceğini ifade etti.

Ayrıca basınç dolayısı ile beyninde zarar görebileceğinin altını çizen Sevil,  felç olma riskinin yüksek olduğunu beyinde kanamasına meydana gelebileceğini, göz damarlarını çatlayabileceğini, kulak zarlarının hasar görebileceğini belirtti.

Aynı zamanda yüksek basınç nedeniyle kalbin durmasına sebep olabilir. Grip, nezle gibi hastalıklar ile hava yolu ile bulaşan hastalıkların yayılmasına ve bulaşmasına sebep olur" diye konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *