Uzmanlar uyarıyor: Karne başarısızlığı cezalandırılmamalı

2016-2017 eğitim öğretim yılının 1. dönemi 20 ocak cuma günü sona eriyor ve milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşıyor. Ancak uzmanlar başarısız karneler nedeniyle ebeveynleri uyarıyor.

Karnenin sadece ders başarısını ölçmediğine dikkat çeken uzmanlar çocuğun değerinin aldığı notlarla özdeşleştirilmemesi gerektiğini söylüyor. Karnedeki notların sadece ders çalışarak alınmadığı, çocuğun yaşadığı çevresel olaylar, stres, motivasyon ve aile ilişkilerinin de karnede ölçüldüğünü vurgulayan uzmanlar, çok başarılı olmanın da fazla yüceltilmesinde sakınca görüyor.

Çocuk üzerinde başarılı olma beklentisinin baskı oluşturduğunu belirten uzmanlar, başarılı olmanın güzel olduğunu ancak çocuğun başarısızlığının da tembelliğe, sorumsuzluğa verilmeyerek iyi analiz edilmesi gerektiğini vurguluyor. Başarısızlığın sebeplerini inceleyip tartıştıktan sonra rehber öğretmen aracılığıyla bunun tamir yoluna gidilmesi gerektiği belirtilirken, karne konusunda cezalandırmanın sakıncalı olduğuna dikkat çekiliyor.

"Hiç önemli değil" yaklaşımı da yanlış!

Karne başarısızlığında verilecek ödüllerin azaltılıp sınırlandırılabileceği ancak ceza ile sonuçlanmaması gerektiği belirtilirken, çocuğun başarısızlığına "hiç önemli değil" şeklinde yaklaşımda da bulunulmaması gerektiğinin altı çiziliyor. Böyle durumlarda öğretmeni ile birlikte çocuğun başarısızlığının analiz edilmesi ve buna sebep olan hususların ortadan kaldırılmaya çalışılmasının önemi vurgulanıyor.

KARNE NOTLARINDA EBEVEYNLERİN ÖLÇÜSÜ

Çocukların karne başarılarında ailelerin de bir ölçüde etkili olduğu belirtilirken, öğrencilerin ellerindeki akıllı telefonlar, sanal alemde fazla vakit geçirme ve benzeri şeylerden etkilenmesinin artık ailenin de önüne geçtiği görülüyor. Gereksiz ve zararlı oyun yada başka sanal platformlarda fazla vakit geçiren öğrencinin karne başarısının düşüklüğü bu nedenle büyük bir olasılık olarak dikkatleri çekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *