» 
»
 

Uzmanlar uyarıyor: Sıcak havalarda akıl sağlığınıza dikkat!

İnsan sağlığını her açıdan olumsuz etkileyen aşırı sıcaklar ile ilgili uzmanların yeni yorumu oldukça dikkatleri çekti. Uzun süren aşırı sıcaklarda akıl sağlığımızın da tehdit altında olduğu belirtiliyor. Peki cinnet nedir, cinnet halindeki kişilere nasıl davranılmalı işte detaylar...

Aşırı sıcaklarda kalp damar hastaları, şeker hastaları, yaşlılar, küçük çocuklar kısacası her kesimden insan olumsuz etkileniyor. Ancak bu sefer çok ciddi bir tehdit ile karşı karşıyayız. Türkiye Hastanesi Nöroloji ve Ptikiyatri Bölümü Uzmanı Dr. Akın Gürdil aşırı sıcakların insanlar üzerindeki çok ciddi bir etkisi olan şuur bulanıklığı hakkında bilgi verdi.

Gürdil, halk dilinde “cinnet” olarak adlandırılan bu durumun aşırı sıcak havalarda, uzun süre güneşe maruz kalındığında ortaya çıkabileceğini belirterek, beyinde ödem, bitkinlik, şuur bulanıklığı gibi sorunlara yol açabileceğini kaydetti. İleri düzeyde olduğunda bu duruma “deliryum” adı verildiğini de belirten Gürdil “deliryum nedir” sorusunun da cevabını verdi. aniden bilinç düzeyindeki değişikliklerle birlikte davranış bozuklukları ile kendini gösteren deliryum, ayrıca konfüzyonel durum, cinnet, delirmek, çıldırmak, aklını kaçırmak ya da insanity gibi isimler de alıyor.

Pek cinnet hali nasıl anlaşılır?

Kişinin davranışlarını da olumsuz etkileyen cinnet, bu durumdaki kişilerin algılarında meydana gelen problemler nedeniyle saldırganlık ortaya çıkarabilir. Kişilere göre farklı davranışların ortaya çıkabildiği cinnet durumunda dış uyarıların farkında olamayan kişinin çevreyle ilişkisi kopar ve dikkat ile konsantrasyonu bozulur. Yeni veri ve bilgileri kaydetmede zorluk çeken kişinin zaman, mekan kavramı zedelenir ve düşünce akışı içeriği de bozulur.

Cinnet durumunda yaşanan duruma göre duygusal ya da davranışsal tepkiler gösterebilen kişide örneğin korku hakim olursa saldırgan davranabilir, kaçma isteği oluşabilir. Böyle durumlarda kişi kendine ya da başkalarına zarar verebilir. Ayrıca Gürdil’in yaptığı açıklamalara göre kişi böyle bir durumda, duygusal bozukluklar yaşayarak aşırı neşe de gösterebilir.

Nadir olmakla birlikte böyle kişilerde uyku eğilimi de görülebileceğini belirten Gürdil, sıcaklığın yanında iş yerinde ya da evde huzursuzluk, trafik, hava kirliliği, çevredeki sosyopatik kişilerin varlığı da cinnet sınırına gelen kişilerin durumunu ağırlaştırabileceğini ve onların akla hayale gelmeyecek davranışlar sergilemelerine neden olabileceğini ifade etti.

Cinnet halindeki kişiye ne yapmak gerekir?

Böyle bir duruma gelmiş kişiye iyi davranılarak tepki göstermesine neden olabilecek davranışlardan uzak durulması gerektiğini ifade eden Dr. Akın Gürdil, tepkisel davranışların yatıştırılması gerektiğine, bunun da ancak yumuşak davranmakla mümkün olduğuna işaret etti. Eğer mümkünse bu durumdaki kişilere soğuk kompres uygulanması gerektiğini de belirten Gürdil, kişinin acilen bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Bu hale gelmemek için neler yapılmalı?

Özellikle aşırı sıcaklardan korunmak gerektiğine dikkati çeken Gürdil, saat 11.00 ile 15.00 arasında güneşte kalmamaya ve bol sulu gıdalar almaya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Özellikle sıkıntılı mevzular, olaylar ve kişilerden uzak durulması gerektiğini de ifade eden Gürdil, en az 8 saat uyku, dengeli beslenme, hafif yiyecekler yeme ve spor yapmanın önemini vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *