» 
»
 

Uzmanlardan kene uyarısı! Keneden korunmak için neler yapılmalı?

Yaz günlerinin gelmesi ile birlikte keneler yine gündemden düşmüyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Arzu Altunçekiç Yıldırım bilinçlenme konusunda uyarıyor. Keneden korunmak için neler yapılmalıdır? Tedavisi nasıldır? Detaylar...

Yaz ayları kapıya dayandı ve sıcaklıklar bir anda arttı. Parklarda, bahçelerde ve pikniklerde zaman geçirip serinlemeye çalışırken keneye dikkat edilmesi konusunda uzmanlardan açıklamalar geliyor. Kene tehlikesi her sene olduğu gibi bu sene de devam ediyor. Özellikle son haftalarda yüksek ateş şikâyeti ile hastanalere başvuranların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu nedenle uzmanlar kene konusunda uyarılarda bulunuyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Arzu Altunçekiç Yıldırım keneden korunmak için ne yapılması gerektiğini, kene ısırığından sonra tedavisinin nasıl olacağı konusunda herkesin bilinçlenmesi için açıklamalarda bulunuyor. Kenelerin bulunacağı yeşillik ortamlardan mümkün oldukça uzak durmak gerekiyor.

Çalı çırpının ve otun olduğu yerde keneler yaşıyor. Piknik alanlarına gidenlerin, çalı çırpının ve otun içerisinde zaman geçirmek zorunda olanların kendilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Tedbiri elden bırakmayarak, çoraplar pantolonun paçalarını içerisine almalı veya uzun çizmeler giyilmelidir. Kasapların, hayvancılık ile uğraşanların, sağlık personellerinin ve mezbaha işçilerinin meslekleri gereği risk grubunda olmalarından dolayı, kesinlikle gözlük, eldiven, maske, önlük kullanmalarını, kendilerini keneden tam koruyabilmek için haşere kovucu ilaçlar kullanılmalıdır.

Kene kovucu ilaçların yanı sıra, kremler, losyonlar yani aerosol şeklinde hazırlanan madeeleri önerilen derecede cilde uygulayarak haşerelerden uzak durmak için tedbirler alınmalıdır. Kenelerin olduğu ortama girildiğinde vücut sıklıkla kontrol edilmelidir. Eğer bir kene tarafından ısırılmış iseniz, vücuda yapışmış olan kenenin, keneyi ezmeden ve parçalamadan, başından tutularak bir pens, cımbız yardımı ile vücuttan çıkarılmalıdır. Daha sonrasında kenenin yapışmış olduğu bölge alkol ile temizlenmelidir. Ardından da herhangi bir sağlık kuruluşuna kesinlikle başvurmalıdır. Kene ile teması olan kişiklerin ilk on gün içerisinde dikkatli olmaları, yüksek ateş gibi şikâyetleri bulunursa  derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmaları hastalığın açısından dolayı oldukça önemlidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *