» 
»
 

Uzmanlardan kişilerin birbirlerine aşık olma sebepleri

Tarihinin her döneminde en çok araştırılan konulardan biri olmayı başaran aşk, neden aşık olunur sorusunu da beraberinde getirmiştir. İşte bu bilinmezliklerle dolu soruya cevap arayan Miami Üniversitesi’nden profesör Berit Brogaard, durumu bilimsel olarak açıkladı.

Tarifinin yapılması istendiğinde çoğu kişi aşkın kalpten gelen bir his olduğunu anlatarak başlasa da birçok bilim insanları yaptıkları araştırmalarda, aşkın oluşumunda biyokimyasal bir süreç yaşandığını ondan sonra duyguların ön plana çıktığını ortaya koydu. Kısaca aşk duygusu kalpten önce beyinde sinyal vermeye başlıyor.

Dünya çapında Nöroloji alanında önemli araştırmalara imza atan Miami Üniversitesi’nde araştırmalar yapan profesör Berit Brogaard, aşkın oluşmasına neden meydana gelen değişim ve oluşumları bilimsel bir dille anlattı.

Brogaard, ani bir elektriklenme, bir anlık bir duygu yoğunluğu, kalp ritmindeki hızlanmadan yaşam  enerjinin değişmesine kadar birçok etkisi olan aşkın düşünülenin aksine çevresel faktörlerden çok daha fazla etki ettiğini kaydediyor.

Birçok kimsenin sosyal ortama ayak uydurabilmek adına ilişkiye girdiğini hatta evlendiğini söyleyen Brogaard, bu baskının çoğu zaman insanların fark etmeden aşık olmaya şartlanmasına yol açtığını belirtiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *