» 
»
 

Uzmanlardan kritik uyarı! Bronzlaşmak DNA'yı bozuyor

Bronz bir tene sahip olmak için uzun süre uğraşlar verenlerin dikkatine! Uzmanlar, bronz bir tene sahip kalmak isteyenlerin, uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldıkları için vücuttaki DNA'ları hasara uğrattığını açıklıyor. Bronzlaşmanın zararları nelerdir?

Birçok kadının özellikle hoşuna giden ve ssahip olomak için uzun süre mücadele ettiği bronz bir ten için uzmanlardan uyarılar geliyor. Kadınlar için neredeyse vazgeçilmez hale gelen bronz bir tene sahip olmanın bedeli ağır olmakla birlikte insan vücudundaki DNA'lara da zarar veriyor. Sağlıklı bir bronzlaşma şeklinin mümkün olmadığını belirten uzmanlar, bronzlaşmanın bir DNA hasarı sonucunda meydana geldiğini, uzun süre güneşe maruz kalmanın ardından, alerjilere, katarakta, erken yaşlanma ve hatta cilt kanserine bile neden olabildiğini biliyor muydunuz? İşte bronzlaşmanın zararları...

Bronzlaşma, yoğun UV ışınlarının vücuda direk alınmasının ardından, deri renginin zamanla koyulaşmasıdır. Bronzlaşmanın yanı sıra, ciltte çil, leke, kılcal damar genişlemesi gibi olumsuz etkileri vardır. Vücutta adı melanosit denilen cilde renk veren hücrelerin, yoğun güneş ışınlarına maruz kalındığında melanin üretimi aşırı hızlanır ve bunun sonucunda da ten bronzlaşmaya başlar.

Koyu tenli kişiler, kızarmadan bronzlaşabiliyorlarsa da açık tenli kişiler direk bronzlaşmaz aksine vücutta aşırı derecede kızarıklıklar meydana gelir. Uzun süre güneş ışınlarının altında kaldığınızda, kızarıklıkların beraberinde, ateş, su toplaması, bulantı ve titreme gibi şikayetlerde beraberinde görülür. Genüş yanıkları oluşmuş bir kişinin serin ve güneş almayan bir yerde bulunmasında fayda vardır. Yine uzun bir süre güneş ışınlarına maruz kalan kişinin, vücudu erken yaşlanmaya el verişli olur. Çünkü ciltte derin çizgiler arından da kahverengi lekelenmeler meydana gelir.

Damarların genişleyip, pigment hücrelerinde oluşan düzensizlik ile de kolajen üretimi azalmaya başlar. Güneşin vücuda verdiği en zararlı şeylerden biri cilt kanseridir. Cil kanserinde en önemli faktör güneş ışınları olduğundan, mümkün oldukça kaçınılmalıdır. Tüm dünyada giderek artan cilt kanserinin iç organlara da yayılma ihtimali vardır. Bu nedenle erken teşhis büyük önem taşıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *