» 
»
 

Uzmanlardan önemli uyarı! Pastane poğaçalarındaki tehlikeye dikkat...

Pratik bir tüketim gıdası olması açısından özellikle çalışan kesimin kahvaltıyı poğaça ile geçiştirmesi sağlıklarını farkında olmadan önemli bir tehdit altına sokuyor. İşte detaylar...

Sabah işe veya okula yetişmek için kahvaltı öğününü pratik yapmak isteyenler sağlıklarına olan olumsuz etkilerini düşünmeden açma, poğaça, simit pastane ürünlerine yönelmekte. Aslında bu lezzetli olduğu kadar, zararlı besinlerle vücutlarına yüksek oranda zararlı yağ almaktalar.

Yağın yanı sıra gizli şeker kaynağı olan bu besinler şeker hastalıklarına da davetiye çıkarmaktadır. Sadece simit, poğaça değil pilav, ekmek ve birçok meyvenin vücutta yüksek oranda glikoz ve şeker birikimine sebep oluyor. Araştırmalar gösteriyor ki bir poğaça10 küp şekere, bir simit ise 22 küp şekere denk gelirken, 2 adet poğaça tüketimi vücutta 20 günde 2 buçuk kilo yağ depolanmasına sebep olmakta.

Bu oranlar değerlendirildiğinde özellikle sabahları tüketilen bu besinlerin vücutta bulunan damarlarda tortullaşmaya ilerleyen hatta ilerleyen süreçte tıkanmaya neden olabileceği sonucuna varılmaktadır.

Uzmanlar, sağlık ve uzun soluklu bir yaşam için bu besinlerin tüketimine dikkat etmesi gerektiği bunun yerine sabah kahvaltıları için daha sağlıklı ve doğal yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *