» 
»
 

Uzmanlardan Slime ile ilgili önemli uyarı!

Çocuklar arasında bir virüs gibi yayılmaya devam eden ve halk arasında Slime olarak bilinen Zıpzıp hamuru tehlike saçıyor. Uzmanlar bu oyun hamurunun kullanıcılara büyük zarar verdiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Zıp zıp hamurunun tehlikeleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Adli Bilimciler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İ. Hamit Hancı, birçok kişide bağımlılık derecesine bulaşan bu oyun hamurunun meydana getirilmesi için içerisine boraks, gıda boyası, zamk, tutkal, bazen de oje, tıraş köpüğü ve tıraş losyonu gibi maddelerin katıldığına dikkat çekti.

Özellikle boraks maddesinin eczanelerden temin edilebildiğini ifade eden Hancı, bu zehirli etkilerine sahip maddelerin, bağımlılık yapıcı alerjik etkilerinin kişiye büyük zarar verdiğini belirtti. Ayrıca Hancı Zıpzıp hamurunun içeriğindeki uçucu maddelerin solunması durumunda beyin, kalp, karaciğer, akciğer ve böbrek fonksiyonları bozabileceği gibi ani ölümlere neden olabileceğini de kaydetti.

Hancı geçmişte kokulu silgiler koklayan çocukların yerini şimdilerde Slime koklayan çocukların aldığına dikkat çekerek, çocukların farkında olmadan bu kimyasal karışımı yüz, göz ve ağızlarına sürdüklerini ifade etti. Çocukları korumak adına kullarda uçucu madde içeren yapıştırıcıların kullanılması yasaklandığını kaydeden Hancı Bu düzenlemeler çocukları bağımlılık yapan maddelerden uzak tutmak amacıyla alındığını açıkladı.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *