» 
»
 

Uzmanların yanığa yoğurt ya da diş macunu sürmeyin uyarısı

Yaz aylarının en büyük sorunu olan güneş yanıkları, yoğurt ya da diş macunu sürüldüğünde işe yaramadığı gibi enfeksiyona yol açabilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Engin Kocabaş'ın, güneş yanıkları hakkındaki uyarılarını sizler için haberimizde derledik...

Dermatoloji Uzmanı Dr. Engin Kocabaş, tatilcilerin yaz aylarındaki ortak problemi olan güneş yanıkları için uyarılarda bulunuyor. Yanıkların oluşmasından hemen sonra diş macunu ya da yoğurtun kesinlikle sürülmemesi gerektiğini vurgulayan Uzman Dr. Kocabaş, yanık şikâyetinde bulunan hastaların mutlaka doktora başvurması gerektiği ve yanık bölgeye ilk müdahalenin yoğurt sürmek yerine soğuk suyun altında bekletilmesinin olduğunu belirtti.

Özel ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi’nin doktorlarından olan Dermatoloji Uzmanı Engin Kocabaş, yaz aylarının küçükten büyüğe herkesin problemi olan yanıklar hakkında önemli uyarılarını açıklarken, yanığın oluşmasından sonra en yakın doktora gidilmesi gerektiğinin altını dikkat ile çiziyor.

Yanık bölgeye diş macunu veya yoğurt uygulandığı anda enfeksiyon ya da reaksiyona zemin hazırladıklarını belirten Kocabaş, şikayet olan bölgenin ilk müdahalesinin soğuk su olduğunu vurgularken ağrının hala devam etmesi üzerine en yakın doktor ile görüşülmesini açıkladı.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Engin Kocabaş, özellikle ayak ve ellerde oluşan ileri derece yanıkların çok iyi takip edilmesi gerektiğini belirtirken bunun nedeninin ilerleyen dönemlerde parmak yapışıklığı ve açıp kapamada sorunlar yaratabileceğini vurguladı. Dr. Kocabaş eklem bölgelerinden olan dirsek, kol altı, diz gibi bölgelerin açılma problemi doğurabileceği gibi, yüz ya da genital bölgelerde de bazı fonksiyonlarda probleme yol açabilen yanığın doktorlar tarafından dikkat ile değerlendirilmesi gerektiği belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *