» 
»
 

Uzun süre geçmeyen öksürükler kanser belirtisi olabilir!

Grip başlangıcı, üşütme gibi algılanan öksürüklerin uzun süre geçmemesi halinde derhal hekime başvurulmalıdır. Doç. Dr. Benan N. Çağlayan, önemli belirtilerinde biri de geçmeyen öksürükler olan Akciğer kanseri belirtileri, nedenleri açıkladı…

Doç. Dr. Benan N. Çağlayan bu tehlikeli kanser türünün hava kirliliği, sağlıksız çalışma ortamları nedeni ile artış gösterdiğini ifade ederek, 3 haftayı aşan öksürüklerde, balgam ve akabinde kan tükürülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğini ifade etti.

Akciğer kanserinin belirtileri ve tedavi yöntemleriyle ilgili şu bilgilerde veren Çağlayan, bu kanserde en önemli risk faktörü tütün kullanımı olduğunu, tütün kullanmayanlarda ise kanserin yok denebilecek oranda görüldüğünü vurguladı. Pasif içicilerde akciğer kanserine yakalanma ihtimalinin hiç sigara içmeyen bireylere göre daha yüksek olduğunu kaydeden Çağlayan, sigara haricinde genetiksel faktörler, radon gazı ve bazı metal buharlarına maruz kalan kişilerinde akciğer kanserine yakalanma oranları yüksektir. 

Diğer tüm kanserlerde olduğu gibi Akciğer kanserinde de erken büyük önem teşkil etmektedir. Akciğer kanserinin belirtileri arasında öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, nefes darlığı, sırt veya göğüs ağrısı, kilo kaybı, ses kısıklığı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Akciğer kanserine yakalanan hastalar genellikle sigara içen bireyler oldukları için öksürük, balgam, hırıltılı solunum gibi şikâyetleri kişi sigaraya bağlanmaktadır. Bu nedenle de hastalığın tanısı için doktora başvuruda gecikile bilmektedir.

Akciğer grafisi ve akciğerin bilgisayarlı tomografisi ve gerekli durumlarda bronşa uygulanan bronkoskopi adı verilen endoskopik yöntemle biyopsi yapılarak hastalığın tanısı konabilir. Bronkoskopi yetersiz kaldığı durumlarda ise farklı biyopsi yöntemleri kullanılır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *