» 
»
 

Valilik Uyardı Tüm Türkiye kavurucu sıcaklar altında

Sıcak havanın, Ramazan bayramı itibariyle birden artışa geçmesiyle beraber, Aydın Valiliği yarın kentte yaşanacak 44 derece sıcaklığı öne sürerek çalışan engelli ve hamilelerin idari izinli sayılacağını açıkladı.

Ramazan Bayramı’nın ilk günü itibariyle tüm Türkiye kavurucu sıcaklıkların etkisi altına girmeye başladı. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıcaklıklar otalama değerlerin üzerine çıkmaya başlayınca ilk olarak Aydın İli için Valilikten bir açıklama yapıldı. Cuma günü 44 derece sıcaklık beklenen Aydın İlinde ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamilelerin, hava sıcaklığının artması nedeniyle yarın idari izinli sayılmasına karar verildi.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan tahminler neticesinde sıcak havaya karşı uyarı üstüne uyarı gelince, Aydın'da Valilik kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ile hamilelerin, ilde hava sıcaklığının artması nedeniyle yarın idari izinli sayılmasına karar verdi.

Şanlıurfa'da, bayramın son gününden itibaren etkisini gösteren sıcak havalar bazı ilçelerde 50 dereceye kadar çıktı. Nemle birlikte etkisini artıran sıcak hava günlük yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bazı ilçelerde klima tarzı soğutucu etkisi olan cihazlara aşırı yüklenmenin sebep olduğu elektrik arızalarının meydana geldiği bildirildi. Siverek ilçesinde de aşırı sıcaklarla birlikte termometrelerin 55 dereceyi gösterdiği, vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları yönünde uyarılar yapıldığı belirtildi.

Kars, Iğdır, Erzurum, Erzincan, Ağrı ve Ardahan illeri için 2Temmuz ve 6 Temmuz tarihleri arasında kuvvetli sıcak hava dalgası uyarısı geldi. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan açıklamada, 2 Temmuz Pazar günü saat 06.00'dan 6 Temmuz Perşembe günü saat 06.00'ya kadar Erzincan, Kars, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Ardahan ve çevrelerinde kuvvetli sıcak hava dalgası beklendiği bildirildi. Konuya ilişkin, yetkililer, oluşması muhtemel risklere karşı, başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşları güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatlerinde güneş ışınlarına direkt maruz kalmamaları hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları konusunda uyarılarda bulundu.

Meteoroloji 11. Bölge Müdürlüğü yetkililerinin vermiş olduğu bilgiye göre,  Haziran ayı başından itibaren etkili olan serin hava ve yağışların, bir süredir yerini sıcak ve güneşli havaya bıraktığı, hava sıcaklığının ortalama 27 derece, nem oranının ise yüzde 80 olarak ölçüldüğü kentte, sıcak havanın 4 Temmuz Salı gününe kadar artarak etkili olmasının beklendiği ifade edildi.

Vatandaşların sıcak havalardan etkilenmemesi için yapılan uyarılarda, mümkün olduğunca güneşten kaçınması gerektiği vurgulanırken, zorunlu olmadıkça 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmaması gerektiği, aşırı sıcaklarda gölgede bulunulması, ağır işler ve spor yapılmaması gerektiği vurgulandı.  İnce,  açık renkli bol elbiselerin giyilmesi, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılması, İmkanlar dahilinde sık duş alınması önerilirken,  ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması  ve bol bol sıvı tüketilmesi gerektiği yetkililer tarafından belirtildi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *