» 
 

Vatandaşa müjde.. Meyve ve sebze ucuzlayacak

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek yaptığı açıklamada sebze ve meyve fiyatlarındaki yükseliş önlenecek ve fiyatlar ucuzlayacak” dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı market ve mağazalarda naylon poşetlerin yasaklanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada meyve ve sebzenin de ucuzlayacağı müjdesini verdi. Bugün tarladan kalkan malın markete ulaşmasında o ürünün fiyatının artış gösterdiğini belirten Altunbilek bu yükselişlerin son bulacağını söyledi. Türkiye’da üreticiler depolama, lojistik, pazarlama altyapıları güçlenerek teşvikler verilecek. KDV ve stopaj muhalifiyeti sağlanacak. Ekonomi koordinasyonundan geçen plan işleme konacak. Üreticilere alım ve satım işlemlerinde KDV ve Stopaj muhalifiyeti kolaylığı da sağlanacak. Pazarlama halkasının en zayıflarından biri üreticilerdir. Üreticiler yüksek girdi maliyetlerine karşı direnmeye çalışırlar. Bir malda fiyat belirlemesi toptancı ve perakendecilere bağladır.

Pazara teşvik verilecek. Pazar harici üreticiler ve diğer şirketlerde teşvik indiriminden faydalanacak. Buradaki amacın çiftçinin ürününü ucuza alıp piyasaya pahalı veren karaborsacı ve fırsatçılarla mücadele etmektir. Üretici örgütleri pazarlama aşamasında üreticileri yalnız bırakmaktalar. Üretici örgütlerinin AB genelinde ki Pazar payları yüzde 47’nin üzerinde. Ama ülkemizde maalesef bu oran binde 4’ler dolayındadır. Şu an itibariyle üretici örgütü sayımız 482 dir. Tarım ürünlerinde Türkiye İspanya ile yarışmaktadır. Üreticilerin Pazar payı ülkemizde yaklaşık yüzde 50’lerde bulunmaktadır. Üretici örgütleri bakınından en etkin ülke ise yüzde 95 ile Hollanda gelmktedir. Ayrıca üretici örgütlerine ambalaj ve tasnifleme üniteleri ve nakil vasıtaları içinde teşvik geliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *