» 
 

Vatandaşlar dolarda yapılacak darbeyi de püskürttü

Fethullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz’da gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimlerinin ardından dolar 3,10 ile sınırlara dayandı. Ancak gerek şirketlerin, gerek vatandaşların TL’ye yoğun talep göstermesi ile birlikte dolar 3,00 seviyesine yaklaşmak üzere…

FETÖ’nün darbe girişiminin piyasada, fiyatlardaki değişimin ne kadar yüksek aralıklar ile gerçekleştiği sarsıntılar ile birlikte geçtiğimiz hafta 3,0963’e çıkan dolar/TL resmen tarihi bir rekor kırdı. Vatandaşların, meydanlarda durduğu üzere, döviz piyasında da üstün bir duruş sergilemesinin ardından dolar yeniden gerilemeye başladı. Şirketlerin ve vatandaşların geçen zorlu günler içerisinde yaklaşık 9 milyon dolardan fazla bir dövizi bozdurması, dolardaki seviyeyi sınırlarken, kurun yeniden 3,00 seviyelerine gerilemesini sağladı.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, TL’ye güvenen kurum ve kuruluşların dövizlerini sattıklarını belirterek, şirketlerin ve halkın Türk Lirası’na güveninin tam olduğunu, kurların ise birkaç gün içerisinde yeniden makul seviyelere geleceğini düşündüklerini ifade etti. Ayrıca, Fethullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimin ardından yaklaşık 9 milyar doların üzerinde bir dövizin bozdurulması ile birlikte Türk Lirası’na olan güvenin gösterildiğini de belirtti.

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, piyasada oluşan volatitenin ve kredi derecelendirme kuruluşlarının olumsuz açıklamaları ile kurun bir anda yükselmesine karşılık halkın bu tarz kurgusal hareketlerden kaçınarak dövize hücum etmediklerini ifade etti. Ayrıca halkın, TL’ye olan güveninin bozulmadığını istikrarlı bir şekilde devam ettiğini, ciddi derecede bir döviz satışının gerçekleştiğini ve döviz satışı yapanların ise iyi bir kazanç elde ettiklerini dile getirdi.

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ise, vatandaşların 9 milyar dolarlık birikimlerini Türk Lirası’na çebirmelerinin dövizde dengeleyici bir faktör yarattığını, yabancı yatırımcılar için yaşanan olaylar bir çıkış sebebi olurken, vatandaşların aynı şekilde istikrarla satışları ile bir denge sağlandığını ve piyasaların bu testen başarı ile geçtiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *