» 
»
 

Vegan çiftin bebeği hastalanınca ellerinden alındı

İtalya'da vegan diyet uygulayan bir çiftin 1 yaşındaki bebekleri kalp rahatsızlığı ve yetersiz beslenme sebebiyle ellerinden alındı. Ailesinin uyguladığı sıkı diyet sonucu hastaneye kaldırılan bebeğin velayeti de anne babasından alındı.

Dünyaya geldiğinde nasıl beslesek de gürbüz bir bebeğimiz olsa diye düşünen ailelerin aksine ailesinin uyguladığı vegan diyeti ile bir deri bir kemik kalan 1 yaşındaki bebek ellerinden alındı. İtalya'nın Milano kentinde yaşayan çiftin bebekleri, vegan oldukları için uyguladıkları sıkı diyet nedeni ile yetersiz beslenme sonucu hastaneye kaldırıldı. Sağlıklı olmadığı gerekçesiyle çiftin ellerinden alınan bebeğin velayeti ise geçici olarak hastaneye verildi.

Alınan bilgiye göre doktorlar,1 yaşındayken yalnızca 5 kilogram olan bebeğin kalsiyum seviyesinin hayatta kalmak için minimum seviyede olduğu öğrenince şoke oldular. Minik bebekte, beslenme düzeni ile bağımsız olan bir kalp rahatsızlığı bulunduğu da belirlenirken, kalsiyumun ektik olmasının da bu hastalığı daha kötü hale getirebileceği belirtildi. Tedavi altında bulunan bebeğin durumunun şuan çok iyi olduğu belirlendi. Fakat minik bebeğin durumundan hoşnut olmayan doktorlar, bebeğin annesini ve babasını şikâyet edince Milano Mahkemesi, bebeğin velayetini geçici olarak hastaneye verilmesini uygun gördü.

Edinilen bilgiye göre son 18 ay içerisinde 4 çocuk, ailesinin vegan olması sebebi ile uyguladıkları diyet yüzünden hastaneye kaldırılıyor. Doktorlar, vegan beslenmenin sağlığa çok yararlı olabileceğini belirtirken, vegan ailelerinde çocuklarını bu şekilde yetiştirmeden önce detaylı bir bilgi sahibi olması gerektiğini önemle vurguluyor. Hayvansal gıdalar ve aynı zamanda hayvan kullanımı yolu ile elde edilen gıdaları da tüketmeyen vegan kişiler aynı zamanda giyeceklerini de farklı ürünlerle elde edilen türden kullanmayı tercih ediyor. Asla süt içmeyen, hayvan eti ya da ürünü yemeyen veganlar bu yüzden pek çok vitamin ektikliğine maruz kalabiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *