» 
»
 

Vergi borcu yeniden yapılandırma süresi 25 Kasım'a kadar uzatıldı!

Başbakan Yıldırım müjdeyi verdi, vergi alacaklarının yeniden yapılandırılma süresinin 25 Kasım 2016 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu. Yıldırım ayrıca başkanlık sistemi ve Çanakkale 1915 Köprüsü hakkında da bilgiler verdi.

Çankaya Köşkü’nde Basın Merkezi’ne yaptığı ziyaret sırasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlı Ahmet Arslan ile soruları yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, vergi borcu olanlara yeniden yapılandırma süresinin uzatıldığı müjdesini verdi. Başbakan Yıldırım’ın açıklamasına göre vergi borcu yeniden yapılandırma için son tarih 25 Kasım oldu.

Başkanlık sistemi hakkında soruları yanıtlayan Yıldırım, yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ifade etti ve kısmi bir anayasa değişikliği konusunda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli ile mutabakat olduğunu hatırlattı. Geniş bir teklifin meclise sunulacağı ve bu teklifin 90 maddeye kadar çıkacağı yorumu için ise Başbakan Yıldırım, bu konuda bir şey söyleyemeyeceğini belirtti ve “ Konuşulunca görürsünüz” ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin TBMM’de tercihi ne olursa, milletin karşısında da tıpatıp aynısı olacaktır ifadelerini kullanan Bahçeli’nin sözlerinin hatırlatılması üzerine de bu konuda yorum yapmanın doğru olmadığını belirten Yıldırım, Devlet Bahçeli’nin bugüne kadar yaptığı açıklamaların ümit verici olduğunu ve yapıcı açıklamalar olduğunu değerlendirdi.

5 yılda tamamlanması planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü ve genel özellikleri hakkında da açıklamalarda bulunan Yıldırım, köprünün iki kulesi arasındaki açıklığın 2023 metre olacağını, Cumhuriyetimizin 100. Yılını karşılarken Çanakkale 1915’in ruhunu 2023 hedefleri ile birleştirmiş olacaklarını ifade etti. Çanakkale 1915 Köprüsü’nün Türkiye’de inşa edilen köprüler arasında en uzunu ve ayak açıklığı en fazla olanı olacağının da altını çizen Yıldırım, dünyadaki ayak açıklığı en uzun olan köprü olacağını da belirtti. Viyadüklerle beraber 5 kilometreden fazla uzunluğu olacak olan köprüye ilaveten 100 kilometrelik bir otoyol olduğunu da kaydeden Yıldırım, Gelibolu tarafından başlayıp Malkara’ya kadar devam ederek köprü ve otoyolun buradan da İstanbul Yolu’na katılacağını, havza üzerinden de Edirne’ye devam edecek bir bölünmüş yol olacağını ifade etti.

Çanakkale 1915 Köprüsü’nün maliyeti konusunda da bilgi veren Başbakan Yıldırım, finans maliyeti hariç yaklaşık 10 milyar TL’yi bulacak olan köprünün geçiş ücreti için ise takribi 15 Euro+KDV olacağını ifade etti. Son 50 yıldır konuşulan bu projenin yarından itibaren başlayarak 26 Ocak’a kadar toplanacak teklifler sonrasında 18 Mart’ta başlayacağını duyurdu. Japonya, Çin ve Kore’den proje ile ilgilenenler olduğunu ifade eden Yıldırım, yapım süresi dahil işletme süresini en az veren projenin kazanacağını vurgulayarak, Türkiye’nin mega projesinin memlekete hayırlı olmasını diledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *