» 
 

Vergi indirimi düzenlemesi Torba Kanun'da kabul edildi

Mükelleflere vergi indirimi düzenlemesi Torba Kanun teklifinin kabul edilen 4 maddesi ile hayata geçirilecek. Ayrıca damga vergisi, tapu harcı gibi düzenlemeler de 4 madde içinde yer alıyor.

Gelir Vergisi Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin kabul edilen 4 maddesine göre ticari, zirai ya da mesleki faaliyetlerde bulunan vergi mükellefleri ve kurumlar vergisi mükellefleri yıllık gelirleri veya kurumlar vergisinde yüzde 5 indirim alacak. Finans, bankacılık ve sigortacılık sektörü hariç diğer faaliyetlerinden beyannameleri üzerinden hesaplanan vergiden yüzde 5 indirim, gelir ya da kurumlar vergisine yansıtılacak. Ancak vergi indirimi için de sınır 1 milyon lira olarak belirlendi. Hesaplanan indirim 1 milyon lirayı aşamayacak.

İNDİRİM VERGİYİ AŞARSA NE OLACAK?
İndirimin vergiyi aşması durumunda yıllık gelir ya da kurumlar vergisi beyannamesi için belirlenen tarih itibariyle bir yıl içinde tahakkuk eden diğer vergilerinden mahsup edilebilecek. Mahsup edilemeyen tutar için ise ret ve iade geçerli olmayacak.

Beyanname verilen tarih itibariyle vergi cezaları dahil 1000 liranın üzerinde vadesi geçmiş vergi borcu bulunanlar indirimden yararlanamayacak. Ayrıca beyanname tarihinin ait olduğu yıl ve önceki 4 yıl içinde kaçakçılık suçları ve cezaları olarak belirlenen fiilleri işleyenler de indirime hak kazanamayacak. İndirim oranı ve sınır olarak belirlenen 1 milyon liralık tutarı iki katına kadar arttırma ya da sıfıra kadar indirme yetkisi Bakanlar Kurulu'nda olacak.

DAMGA VERGİSİ İSTİSNASI
İnşaat sektöründe başlangıç maliyetlerini düşürmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarınca desteklenen sosyal sorumluluk kapsamındaki projeleri ile proje yürütücüleri arasında düzenlenen damga vergisine tabi kağıtlar damga vergisinden istisna tutulacak.

TAPU HARCI ORANI BAKANLAR KURULU YETKİSİNDE
Tapu harcı oranını, gayrimenkul türlerini ve sertifika karşılığı edinimini, sınıf, büyüklük ve bulunduğu yer ve vergi değeri olarak onda birine kadar ayrı ayrı ya da birlikte indirmede Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Türkiye'ye yerleşmemiş yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kanuni ve iş merkezi Türkiye'de olmayan ve bir iş yeri ya da daimi temsilci ile Türkiye'de kazanç elde etmeyen kurumlara ilk satışlarda KDV istisna olacak ancak parayı yurt dışından getirilecek döviz olarak ödemesi şartıyla...

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *