» 
 

Vergi indirimleri bugün sona erecek

Mobilya, beyaz eşya ve konut sektörlerinde vergi indirimleri bugün sona eriyor.

Sektörde vergi indiriminin bitmesi ile birlikte mobilyadaki Katma Değer Vergisi (KDV) tekrar yüzde 8'den 18'e, beyaz eşyadaki özel tüketim vergisi (ÖTV) sıfırdan yüzde 6,7'yr çıkacak. 150 metrekarenin üstündeki konut teslimlerinde yüzde 8'e düşürülürken, KDV oranı ise yüzde 18'e yükselecek.

Bakanlar Kurulu'nun Mart ayındaki kararı ile tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, işyeri yada konut için bugüne kadar binde 15 olarak belirlenirken, Ekim ayı itibari ile bu oran eski haline dönecek. Piyasaları canlandırmaya yönelik alınan tedbirler kapsamında bu yılın Şubat ayında beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan özel tüketim vergisi, 30 Nisan'a kadar sıfıra çekilmiş, mobilyada ise katma değer vergisi oranı yüzde 8'e indirilmişti.

Sektördeki pozitif sonuçlar ve bu önlemlerin devam etmesine ilişkin beklentilerin etkisi ile söz konusu vergi indirimlerinin tarihi 30 Eylül'e uzatılmıştı. Geçtiğimiz yıl, eylül ayında başlayarak Mart 2017 sonunda biten konut teslimlerinde katma değer vergisi indiriminde de Şubat ayında süre uzatımına gidilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *