» 
 

Vergi ve prim borcu affı ikinci taksit için son 15 gün

Vergi ve prim borcu affı kapsamında yeniden yapılandıranların hak kaybına uğramaması için taksitleri zamanında ve tam ödemesi gerekiyor. İkinci taksit için son 15 gün kaldı.

Vergi ve prim borcu af kapsamında yeniden yapılandıranların hak kaybına uğramaması için iki taksiti zamanında ödemesi gerekiyor. 5 Eylül'de ilk taksit bitti. İkinci taksit için ise son 15 gün kaldı.

Hükümetin son iki yılda çıkardığı üst üste af yasaları ile hem vatandaşların vergi ile prim borcu ödemesine olanak sağladı hem de tahsilatlarını artırdı. 7020 sayılı son af yasası kapsamında, borçlarını yapılandırmak için SGK'ya ve vergi dairelerine 2 milyondan fazla kişi başvuruda bulundu.

Başvuru kadar borçların taahhüt edilen zamanda tam ödenmesi oldukça önemli. Özellikle ilk iki taksitin öneminin altı çiziliyor. İlk taksit 5 Eylül'de bitti ve ikinci taksitin ise son ödeme günü 2 Ekim olarak belirlendi.

Ancak çok önemli bir şart daha var. Hakkın yanmaması için ilk iki taksitin zamanında ve eksiksiz ödenmesi durumunda dahi takvim yılında ikiden fazla taksiti ödenmeyen kişilerde hakkını kaybedecek. Öte yandan, taksit ödemeleri sürerken, sigorta primlerini iki aydan fazla geciktiren veya eksik ödeyen sigorta borçlusunun da hakkı yanmış olacak.

Borçtan dolayı, ev, araba, arsa yada işyeri üzerinde haciz olanlar, yapılandırma kapsamında ödeme yaptıkça bu hacizdan kurtulacak. Alınan teminatlar da yapılan ödeme kadar iade edilecek. Peşin ödeme yapanlar ise borcun tamamını ödemeleri durumunda haciz tümü ile, taksitli ödeme de ise ilk taksiti ödemesi halinde ödenen tutar kadar kaldırılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *