» 
»
 

Vertigo hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri...

Son dönemde sıklıkla görülen hastalıklardan biri olan Vertigo hastalığının belirtileri nelerdir? Vertigo hastalığının tedavisi var mı? İşte detaylar...

Vertigo son dönemlerde sıklıkla duyulan bir rahatsızlıktır. Vertigo, hastanın kendisinin veya çevresinin hareket illüzyonudur. Tansiyon düşmesi gibi nedenlerden dolayı olan baş dönmesi vertigo hastalığı sayılmaz. Peki, vertigonun belirtileri nelerdir?

Vertigo aniden ortaya çıkabilen bir semptomdur. En belirgin belirtileri olarak, bulantı, baş dönmesi, kusma, kulak çınlaması, işitme kaybı, terleme, kulakta dolgunluk hissi, görme bozukluğu, ateş, kuvvet kaybı, halsizlik ve hissizlik olarak biliniyor.

Vertigo bir bulgu olması nedeniyle öncelikle altta yatan hastalık tedavi edilmelidir. Videonistagmografi testi ile iç kulaktaki kristaller ile ilgili herhangi bir problem bulunursa özel manevralar ya da özel egzersizler uygulanarak kristallerin stabilizasyonu sağlanır. Profesyonel bir şekilde yapılan test ve manevra ile vertigo şikayetlerinden bir anda bile kurtulunabilir. Baş dönmesi Meniere hastalığına bağlı ise, sigara yasağı, stresten uzak kalma, tuz kısıtlaması, psikolojik tedavi ya da ilaç alımı ile baş dönmesi ataklarının sıklığı ve atakların süresi azaltılabilir. Vertigo krizi dönemlerinde gerekirse hastanın yatakta tedavi önerilir. Migrene bağlı migrenöz vertigolarda da istirahat önerilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *