» 
»
 

Veterinerden sıcaklık uyarısı: Hayvanlar sıcaktan çok etkileniyor

Veteriner Hekim Ali İhsan Dalğalı, son zamanlarda artan sıcaklıklar nedeni ile vatandaşlarında olumsuz etkilendiği sıcak havalarda kendilerini düşürdükleri kadar hayvanları da düşünmeleri gerektiğini uyarılarda bulunarak belirtti.

Veteriner Hekim Ali İhsan Dalğalı'nın yapmış olduğu açıklamalarda hayvanların soğuktan  çok fazla etkilenmediğini fakat artan sıcak havalardan oldukça fazla etkilendiğini belirtti. Bunun üzerine vatandaşlardan günden güne artan hava sıcaklıklarında kendilerini düşündükleri kadar hayvanları da düşünmelerinin gerektiğini bildirdi.

Veteriner Hekim Ali İhsan Dalğalı, öncelikli olarak  hayvan sahibi olan tüm vatandaşlara uyarılarda bulundu. Hayvanların bir canlı olduğunu ve de insanlar gibi onların da sıcak havalardan etkilendiğini belirtti. Dalgalı, hayvanların genelde soğuktan değil de sıcak havalardan etkilendiklerini defalarca söyleyen veteriner, hayvanların soğuk havalarda vücudunu belirli bir ısıya sabitleyip tutabildiklerini ama sıcak havalarda bunu gerçekleştiremediklerini, vücutlarını sıcağa göre ayarlayamadıklarını belirtti. Hayvanlar bu durumda vücutlarını soğutamıyorlar.

Hayvanların, sıcak havalarda nefes alıp vermesinde gözle görülür bir artış olur, aşırı bir terleme görülür ayrıca terlemeyle birlikte vücutlarında sıvı kaybı normalden daha fazla olur. Bunun dışında hayvanın kalmış olduğu ortamda ona uygun bir zemin eğer hazırlanmamış ise yem yemede bir iştahsızlık, bununla birlikte harekette zayıflama meydana gelir bir de eğer doğum yapmış ise süt veriminde azalma gibi etkenler de görülebilir, dedi.

Hayvanların bulundukları yerin 25 derecenin üstüne çıkmaması gerektiğini bastırarak belirten ve bu durama dikkat çekmek isteyen dalgalı, Diyarbakır’da ahır çiftliklerinde bu sıcaklığın 25 dereceye düşürülmesine imkân vermiyor ve sıcaklık nedeni ile ahırlarda yayılan amonyak kokusunun hayvanlarda göz, solunum ve sindirim hastalıklarına neden olduğunu belirtiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *