» 
»
 

Vitamin deposu yeşil soğanın faydaları saymakla bitmiyor

Salatalar başta olmak üzere birçok yemek çeşidini lezzetlendirmek adına mutfaklardan eksik edilmeyen doğal antibiyotik kabul edilen yeşil soğanın vücuda yararları saymakla bitmiyor…

Toprak altında büyüyen beyaz kısmı ile A vitamini, toprağın üzerinde yetişen yeşil kısmı ise C vitamini deposu olan ayrıca beyaz kısmı içeriğinde beta karoten içeren yeşil soğan kalp hastalığı riskini azaltan önemli bir sebzedir.

Öte yandan hücre yapısındaki adenozin adı verilen madde ile de kanın pıhtılaşmasını engelleyen yeşil soğanın tıkanık olan burunları açma özelliği de bulunmaktadır ve ödem söktürücüdür. Yeşil soğan yapısında bulunan koversil sebebiyle, oluşabilecek allerji ve kanser tehditlerine karşı önleyici etkisi vardır. Vücut direncini artırır. İdrar söktürür

Bütün bunların yanı sıra Astıma karşı iyi geldiği kanıtlanmış olan yeşil soğan akciğer rahatsızlıklarında, grip ve soğuk algınlığına karşı direnci arttırarak öksürüğün geçmesini sağlar ve akciğerdeki bronşların temizlenip rahatlamasında da yardımcı olur.

Fazla daları kadar zararıda olduğu ifade edilen yeşil soğan iştah açıcı özelliği sebebi ile diyet yapan kişilerin tüketmesi önerilmeyen bir besindir. Mide rahatsızlığı olanlar için de soğanın dışındaki ince zar tabakası sıyırılarak tüketilmesi önerilmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *