» 
»
 

Vize serbestisi gelmese de yeni pasaport dönemi başlıyor

Avrupa Birliği'nin 72 kriteri arasında yer alan biyometrik pasaport uygulamasına geçiliyor. 2017'den itibaren 4 milyon biyometrik pasaport hazırlanmış olacak ve pasaportta parmak izi gibi çeşitli bilgiler dijital olarak bulunacak. Peki çipli pasaport ne zaman verilecek? Detaylar haberde...

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında vizesiz seyahat konusunda bir uzlaşma sağlanmamış olsa da, 2017'nin başlarında artık biyometrik pasaport uygulaması dönemine geçiliyor. 2017'nin ilk aylarından itibaren yaklaşık 4 milyon olarak yeni akıllı pasaport hazırlanmış olacak. Maliye Bakanlığı ise bu yeni pasaportlarla ilgili Pasaport defter bedeli hususunda açıklama yapılacak. Bu uygulamadan önce pasaportlarını almış olan vatandaşlar birtek defter ücretini ödeyerek çipli pasaport sahibi olacak.

Çipli pasaport ne zaman verilecek? Pasaportların 2017'nin başlarından itibaren kullanılacağı belirtilerek yaklaşık 4 milyon pasaport hazırlanarak defter basımı yapan merkezlere yollanacağı söyleniyor. Tükiye'nin yeni akıllı pasaport için ayırdığı bütçe ise 100 milyon lira olarak değerlendiriliyor. Çipli pasaportların en önemli özelliği polikarbon yapıda olması ile parmak izi, fotoğraf ve pasaport bilgilerinin dijital olarak yer almasıdır. Yeni pasaport alacak iken kendine ait pasaportu olan kişilerden herhangi bir ek ücret talep edilmeyecek. Ancak defter ücreti alınacak. Şimdilerde defter ücreti 87 TL gibi görünüyor. Fakat daha önce pasaport sahibi olmayan kişiler ise vergi ödemek zorunda kalacaklar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *