» 
»
 

Vizesiz seyahat Türkiye’nin 72 şartı yerine getirmesine bağlı

Son günlerde gündemden düşmeyen Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat ne zaman sorusunun cevabı merakla beklenirken, cevap Avrupa Parlamentosu’ndan geldi. Türkiye tüm şartları karşıladığında ancak vizesiz seyahat mümkün olacak.

Yıllardır bitmek bilmeyen bir beklentidir Avrupa'ya vizesiz seyahat ancak AB ne vizeleri kaldırır ne de tartışmaları sonlandırır. Sürekli bir beklenti içinde görüşmelerin devam ettiği Avrupa Parlamentosu'nun yarın yine olağanüstü toplanarak vize serbestisini görüşmeleri bekleniyor ancak gelen bilgilere göre siyasi grup başkanları bu kararın uygulanabilmesi için Türkiye’nin önüne sunulan 72 şartın tamamını yerine getirmesi gerekiyor. Schengen ülkelerine vizesiz seyahat imkanı getiren anlaşma ile ilgili görüşmeler yapmak üzere yarın bir araya gelmesi beklenen AP Genel Kurulu, aynı zamanda öne sürülen maddeleri de görüşecek.

Görüşmeler yapılacak ancak öne sürülen şartlarının tamamının Türkiye tarafından yerine getirilmesi şartı bulunuyor. Avrupa Parlamentosu’nda yer alan bazı siyasi grup liderlerince bugün parlamentoda düzenlenen basın toplantısında, Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerine vizesiz gitme imkanı tanınabilmesi için yapılacak oylama sürecinin ancak öne sürülen 72 şartı yerine getirmeleri ile mümkün olacağı ifade edildi.

Bilindiği gibi 8 Mart tarihinde başta Türkiye ile imzalanan anlaşma vizesiz seyahat imkanını öngörüyordu ancak AP’de temsil edilmekte olan siyasi grup başkanları yaptıkları açıklamada ülkelerin duruma bakış açılarını gözler önüne serdi. Basın bilgilendirme toplantıları sırasında Türkiye’nin vizesiz seyahatinin yanı sıra AB ve Çin serbest ticaret müzakereleri ve Panama belgeleri konularında da yaklaşımlar dile getirildi.

Başkanlar yaptıkları açıklamalarda tavsiye kararı hakkında görüşlerini dile getirdiler ve geçtiğimiz hafta Başkanlar Konferansı sırasında çıkan karara binaen ifadelerde bulundular. Türkiye’nin 72 kriterin tamamını yerine getirmesi ve bunu yazılı olarak AP’ye bildirmesi şartıyla ancak vizesiz seyahat konusunun gündeme gelebileceğini ifade ettiler. Parlamentoda yarın akşam görüşülmesi planlanan AB Konseyi ve AB Komisyonu'nun değerlendirmeleri Genel Kurul sırasında bu ayki Genel Kurul ajandasına sonradan eklenen oturumda milletvekilleri ile paylaşılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *