» 
»
 

Vücutta oluşan ödemin nedenleri nelerdir? Nasıl atabiliriz?

Yaz sıcakları ya da bir takım hastalıklar sebebiyle vücutta oluşan ödemi atmak için uygulanabilecek yöntemler haberimizde. İşte ayrıntılar…

Uz. Dr. Özlem Kaplan, özellikle yaz aylarında karşılaşılan ödem problemi ve bu hususta dikkat edilmesi gerekenler, ödemi vücuttan atma yolları ile ilgili önemli bilgiler aktardı. Ödemin vücutta aşırı sıvı birikimi olduğunu ifade eden Kaplan, bunu özellikle bacağın ön kısmında ellerde, göz kapaklarında, genital bölgede bazen de vücudun tamamına yayılmış olarak da görülebileceğini aktardı.

Kaplan aşırı tuz tüketiminden, hareketsizlik, bazı ilaçların yan etkileri olarak görülebilen ödemin bunun dışında kalp yetmezliği, siroz veya böbrekteki bir takım hastalıkların da belirtisi olabileceğini kaydetti.

Sabahları, sabah akşam meydana gelen aşırı kilo farkı, yüzde ve göz kapaklarında şişlikler bacakların şişlikler tespit edildiği durumlar mutlaka altta yatan sebeplerin araştırılması gerektiğini vurgulayan uzmanımız, ayrıca tuz tüketimini azaltmak ve egzersizi arttırmak gerektiğini belirtti.

Salatalık, ananas, maydanoz, kivi, yeşil çay ve su tüketimi en iyi ödem çözücü gıdalar olduğunu ifade eden Kaplan, bunun dışında bulunulan ortamın ısısının belirli bir seviyede tutulması, bol su içmek, sık sık duş almak ve sıcak havada güneş altında uzun süre geçirmemek de alınabilecek önlemler olduğunu aktardı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *