Wi-Fi sağlığa zararlı mı? Kablosuz ağlar kanserojen midir?

Wi-Fi kanser yapıyor dediler kablosuz internet kullananım sonrasında ortaya çıkan sağlık sorunlarını sigorta kapsamından çıkardılar. İngiliz sigorta şirketi Lloyd's tarafından alınan bu karar wi-fi ağlarının kanser yaptığının bir itirafı mı?

Neredeyse artık her yerde bulunan wi-fi ağlarının neden olduğu elektromanyetik radyasyon sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor diyen şirketin aldığı karar herkesi oldukça endişelendirdi. Wi-Fi sağlık sorunlarına yol açıyor tartışmalarını alevlendiren Lloyd’s, elektromanyetik radyasyonlara doğrudan ya da dolaylı olarak maruz kalan ve bunun sonucunda rahatsızlanan hastaların tedavi masraflarını karşılamama kararı aldı. Bunun üzerinde wifi kanser riski ortaya çıkarır mı, kablosuz internet sağlığımızı tehdit mi ediyor gibi sorular ayyuka çıktı. Herkesi endişendiren bu iddiaları kanıtlayan araştırmalar var mı?

2011 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından da açıklanan Wi-Fi cihazlarının 2B sınıfındaki insanlarda kanserojen etkisinin olduğu bilgisi ile de bağlantılı olduğu düşünülen bu kararın Llyod’s sigorta şirketinin durumu araştırmaya başlamasının ardından aldığı bilgisine ulaşıldı. Yurtdışındaki başka enstitülerde görevli profesörler tarafından da araştırılan wi-fi ağlarının zararları, bulgulara göre hafıza kaybı, konsantrasyon düşüklüğü gibi pek çok sorunu da içerecek şekilde artış gösterdi. Sadece wi-fi değil aynı zamanda pek çok aygıttan yayılan bu radyasyonun tüm dünyada hatırı sayılır miktarda artması da ayrıca bir risk faktörünü oluşturuyor.

Evde ofiste kullanımının yanı sıra havaalanları, otel ve restoranlarda da kullanım ikanı sunulan Wi-Fi ağı için kablo gereksinimi bulunmaz ve duvarlar da olsa bağlantı sağlayabilir. Kablolu ağa göre kullanımı ve montajı daha kolay olmasından mütevellit daha çok tercih edilmektedirler. 300 metre ila 1.5 km arasında değişebilen menzili ile oldukça büyük alanlara ulaşabilen Wi-Fi ağı, kullanım sonrasında çok az bir kitle tarafından bazı rahatsızlıklar bildirilmiş ve bu rahatsızlıkların mide bulantısı, baş dönmesi, stres ve benzeri şikayetler olması sinirsel olarak değerlendirilmiştir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *