Wikileaks iPhone telefonlara CIA'in sızdığını öne sürdü

Wikileaks son yayınladığı belgelerde ABD İstihbarat Kurumu CIA'in iPhone cihazlara geri dönülmez şekilde sızdığını iddia ederek bu cihazlara kötü amaçlı yazılım yüklemiş olabileceğini ileri sürdü.

Yayımladığı gizli belgelerle dünyada gündem olan Wikileaks adlı internet sitesi bu sefer de iPhone cihazlar ile ilgili çok çarpıcı iddialar ortaya attı. Son yayınladığı belgelerde ABD İstihbarat Kurumu CIA'in hükümet adına çalışan bilgisayar korsanları aracılığıyla iPhone cihazlara sızmış ve bu telefonlara kötü amaçlı yazılımlar yüklemiş olabileceğini iddia etti.
Söz konusu iddialara göre, iPhone kullanıcıları eğer telefon üzerindeki tüm verileri silerek cihazı fabrika ayarlarına geri döndürse bile bahsi geçen kötü amaçlı yazılım yerleşik olarak yüklenmiş olduğu için silinemiyor ve cihaz bu yazılımdan kurtulamıyor. Wikileaks belgelerinde NightSkies adıyla belirtilen program ise iPhone'ların ilk kez piyasaya sürüldüğü 2008 yılına dayandırılarak iOS 1.2 sürümüne sızdığı belirtiliyor.

Yeni nesil iPhone cihazlara söz konusu programın sızıp sızmadığına dair kanıt bulunamadığı belirtilirken, özellikle Apple marka cihazları hedef alan başka korsan olayları da gündeme getirildi. 2012'de Sonic Screwdriver adlı bir programın dizüstü ve masaüstü Apple bilgisayarlara ağ kablosu adaptörleri ile girdiği, 2013'te ise Triton ve Der Starke programlarının uzaktan ya da doğrudan bilgisayarlara yüklenmiş olabileceği ifade edildi.

Yurt dışına sevkiyatları sırasında CIA tarafından alıkonulan cihazlara söz konusu programların yüklenmiş olabileceği belirtilirken CIA'in bu programlar üzerinden bilgisayar kullanıcılarına fark ettirilmeden dosya aktarımı yapabileceği iddia edildi.

APPLE AÇIKLAMA YAPTI
e-posta yoluyla yaptığı açıklamada Apple, sistem açığı sorunu olduğunun farkında olduklarını, iddia edilen iPhone açığının sadece iPhone 3G modeli cihazları etkilemiş olabileceğini ve bu açığın ise 2009 yılında 3GS modeli piyasaya sürülmesiyle düzeltildiğini belirtti. 2013'ten sonra ise piyasaya çıkan tüm Mac cihazlarda sistem açığının düzeltildiğinin incelemeler sonucunda ortaya çıktığı belirtildi. CIA ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *