» 
»
 

Yaban mersini beyin fonksiyonları üzerinde mucizeler yaratıyor

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre yaban mersini suyunun bil hassa yaşlılar tarafından tüketilmesi beynin bilişsel fonksiyonlarını geliştiriyor.

Bilimsel araştırmalardaki başarısı kanıtlanmış Exeter Üniversitesi araştırma ekibi tarafından gerçekleştirilen ve üniversitenin resmi web sayfasında yayımlanan araştırmalara göre, düzenli olarak yaban mersini suyu tüketen 65-77 yaş aralığındaki sağlıklı bireylerin bilişsel işlevlerinde gelişme saptandığı ve bu bireylerin beyinlerine giden kan akışının ve çalışma belleklerinin de iyileştiği açıklandı.

Bu araştırma bünyesinde, 26 sağlıklı denek kullanılarak 12 tanesine 12 hafta boyunca her gün 30 mililitre konsantre yaban mersini suyu tüketti. Diğer 14 denek ise placebo içti. Öte yandan tüm deneklere çalışma boyunca normal beslenmelerine devam etmeleri söylendi.

Çalışma için belirlenen süresinin öncesinde ve sonrasında bilişsel testlere tabi tutulan deneklerin beyinleri MR ile taranarak, beyinlerine giden kan miktarı ölçüldü. Yaban mersini desteği alan grubun, placebo verilenlerle göre, beyinlerinin testlerle ilgili bölgelerindeki aktivitelerde belirgin artışlar gözlemlendi. Ayrıca bu kişilerin çalışma belleklerinde iyileşme ve beyinlerine giden kanda artış gözlendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *