Yahoo 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerini korsanlara kaptırdı

Yahoo, yaptığı açıklamada, 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin 2013 yılında "devlet destekli" bilgisayar korsanlarınca ele geçirildiğini bildirdi. Ele geçen bilgilerde banka hesap bilgileri dışında birçok kişisel verisinin olduğu belirtiliyor.

ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerinden internet devi Yahoo, 2013 yılında 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin ‘devlet destekli’ bilgisayar hackerları tarafından ele geçirildiğini bildirdi. Yahoo isimler, telefon numaraları, şifreler ve e-posta adreslerinin çalındığını, ancak banka ya da ödeme bilgilerine dokunulmadığını kaydetti..

Yahoo, geçen eylül ayında ise 2014 yılında 500 milyon kullanıcısının hesap bilgilerinin çalındığını duyurmuştu. Son 4 ayda tarihinin en büyük iki siber saldırı olayını kamuoyuna duyuran Yahoo'nun güvenlik protokollerinin ne derece güvenli olduğu tartışması, Amerikan medyasında yeniden gündeme geldi.

ABD'nin en büyük telekomünikasyon firmalarından Verizon, geçen temmuz ayında Yahoo'nun ana işletme birimlerini 4,8 milyar dolara satın alma anlaşması yapmış, ilk siber saldırı haberlerinden sonra anlaşma koşullarının yeniden müzakere edilebileceğini bildirmişti. Yeni siber saldırı açıklamasının hemen ardından Yahoo'nun borsadaki hisseleri yüzde 2,7 değer kaybederken Yahoo olaydan hangi ülkeyi sorumlu tuttuklarını açıklamamıştı. Olayın hangi devletin desteği ile gerçekleştiğini Yahoo açıklamadı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *