Yahoo, 500 milyon kişinin hesaplarının hacklendiğini itiraf etti

Teknoloji devi Yahoo yaptığı açıklamada, 2014 yılında hackerlar tarafından siber saldırıya uğrandığını ve bu korsanların 500 milyondan fazla kişinin kullanıcı bilgileri gibi kişisel bilgilerini ele geçirdiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük arama portallarının biri olan Yahoo’nun 500 milyondan fazla kullanıcının e-posta, değiştirilen şifreler, doğum tarihi, güvenlik soruları, telefon numarası gibi kişisel bilgilerinin hackerler tarafından ele geçirildiği son günlerde gündemden düşmüyordu.

Bunun üzerine Yahoo’dan gelen bir açıklamaya göre, Yahoo’nun veri merkezine hackerların siber saldırı düzenlediğini ve bu inceleme sonrasında da hesapların hacklendiğinin ortaya çıktığını bildirdi. Yapılan siber saldırının 2014 senesinde devlet destekli kurulan bir korsan grubu tarafından gerçekleştirildiği ve 500 milyondan fazla kişinin hesap bilgilerine ulaşıldığı belirtildi.

Sosyal medyaya düşen bu sızıntının gerçekliğini kabul eden Yahoo, kullanıcılarına 2014’ten bu yana hesap şifrelerini değiştirmeyenlere uyarıda bulunarak, 2014’ten bu yana değiştirilmeyen şifrelerin değiştirilmesi gerektiğini bildirdi. Şirket, hackerların gerçekleştirdiği saldırı sonrasında korumasız olan şifrelerin, banka hesap bilgilerinin ve kredi kartı bilgilerinin korsanlar tarafından ele geçirilmediğini vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *