» 
 

Yakıt tasarrufu için aracınızı böyle kullanmanız gerekiyor

Artan benzin ve motorin fiyatları ile yakıt tasarrufu oldukça büyük önem arz etmeye başladı. Michelin, nasıl yakıt tasarrufu sağlanır konusunda önerilerde bulundu.

Araç sahiplerinin belini büken yakıt masraflarında aracın seçiminden tutun da sürüş şeklinde kadar pek çok etken bulunuyor. Araçlarda yakıt tasarrufu yapmak için çeşitli önerilerde bulunan Michelin, nasıll ekonomik sürüş sağlanır anlattı. Yakıt tüketimini artıran faktörler arasında yüksek devirde seyretmeyi belirten Michelin, yakıt tasarrufu için aracın sabit hızda kullanılmasını öneriyor.

Şirketten yapılan açıklamada yakıt tüketimini artıran faktörlerden birisinin yüksek devirde seyretmek olduğuna dikkat çekildi. Aracın devir göstergesi 2 bin-2500 olduğunda motor hızını düşük tutmak için vites küçültmek gerektiğine işaret eden Michelin, aracın hızına uygun viteste yolculuk etmenin oldukça önemli derecede yakıt tasarrufu sağladığını belirtti.

LASTİK BASINCI ÖNEMLİ

Ekonomik araç kullanımında bir diğer faktörün lastik hava basıncı olduğu,  hava basıncı düştükçe lastik yuvarlanma direncinin arttığı belirtilen açıklamada, aradaki enerji kaybını dengelemek için motorun daha fazla yakıt tükettiği vurgulandı. Ayrıca lastik basıncının düşük olması nedeniyle lastiklerin daha hızlı aşındığı ve lastik ömrünün yüzde 30'a varan oranda azaldığı kaydedildi.

GEREKSİZ KLİMA AÇMAYIN

Yakıt tüketimini ciddi oranda artıran bir diğer faktör ise klima kullanımı. Michelin, özellikle şehir içinde klimayı tutumlu kullanmayı önerdi. Pencereler açıkken yüksek hızda seyretmek kaçınılması gerektiğini belirten şirket, otoyolda pencerelerin açık olmasının da yakıt tüketimini artırdığına dikkati çekti. Araçtaki fazladan salınım ve ağırlıkların da yakıt tüketimini artırması nedeniyle gereksiz yük taşımayın önerisinde bulunan şirket, özellikle tavan üstü ızgara, bagaj taşıyıcıları gibi aerodinamik sürtünme meydana getirebilen ve kullanılmayan aksesuarları çıkarmanızı tavsiye etti.

Yakıt tasarrufunda fişe takılı cihazlar konusunda da uyarıda bulunan Michelin, bu cihazların enerji ve yakıt tükettiklerini belirterek gereksiz cihazların fişe takılı olmadığından emin olun uyarısında bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *