» 
»
 

Yanardağ patladı! 11 bin kişi adadan tahliye ediliyor

Vanuatu'daki Monaro Voui volkanı lav ve kül püskürüyor. Yetkililer, yanardağın bulunduğu Ambae Adası'nda yaşayan 11 bin kişinin tahliye edilmesine karar verildiğini açıkladı.

Pasifik Okyanusu'nun güneyinde yer alan ada ülkesi Vanuatu'da bulunan Monaro Voui yanardağı harekete geçti. Monaro Voui yanardağının patlaması ile kırmızı alarm verildi. Birkaç gün önce faaliyete geçen Monaro Voui yanardağı, yerleşim merkezlerinin üstüne lav ve kül püskürmeye başladı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, 8 bin insanın adanın daha güvenli bölgelerine sevk edildiğini, ancak bunun yeterli olmadığını belirti. Başbakan Charlot Salwai, adana yaşayan yaklaşık 11 bin insanın zorunlu olarak bölgeden tahliye edileceğini duyurdu. Ambae'de yaşayan insanlar 6 Ekim'e kadar güvenli bir bölgeye tahliye edilecek.

Meteoroloji birimi, yanardağın orta derecede lav püskürmeye başlaması halinde 7 kilometrelik alandaki köylerin tehlike altına gireceğini ifade etti. Vanuatu'da sık sık depremler meydana geliyor. Çok sayıda aktif yanardağın yer aldığı Vanuatu'da 2005'te faaliyete geçen Manaro Voui Yanardağı'ndan dolayı binlerce kişi adadan tahliye edilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *