» 
»
 

Yanıltıcı reklamlara 5 milyon liranın üzerinde ceza yağdı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca verilen bilgilere göre Reklam Kurulu, 2 bin 627 dosyayı karar bağlayarak vatandaşı yanıltan reklamlara 11 ayda 5 milyon 692 bin lira ceza verdi.

Reklam Kurulu, 2016 yılı başından Aralık ayı başına kadarki dönemde usulsüz ve vatandaşı yanıltıcı reklamlara 5 milyon 692 bin lira ceza verdi. 2 bin 627 dosyanın karara bağlandığı incelemelerde 1792 dosya ön inceleme sonucunda başvuru ektikliği ve mevzuata aykırılık bulunmaması nedeniyle incelemeye değer bulunmadı. 1 dosyada ise 3 ay süreyle tedbiren durdurma kararı verildi.

829 dosya incelemeye değer bulunurken 95 dosyada mevzuata aykırılık tespit edilmedi. Mevzuata aykırı bulunan 734 dosyadan 605'i durdurma, 129'u idari para cezası aldı.

Reklam Kurulu'nun verdiği cezalarda ilk sırada 166 dosya ve 1,7 milyon lira ile gıda sektörü yer aldı. 1,3 milyon lira ceza ile onu kozmetik ve temizlik ürünleri sektörü takip ederken 3. sırada 758 bin lira ceza ile iletişim sektörü yer aldı. Gıda sektörü dosya sayısı bakımından da ilk sırada yer alırken, 144 dosya ile onu sağlık ve 93 dosya ile turizm sektörü takip etti.

EN ÇOK YAPTIRIM GIDA SEKTÖRÜNE

Gıda sektöründe yaptırımın diğer reklamlara göre daha fazla olmasının nedeni ise doktor kontrolünde incelemelerin yapılması gereken rahatsızlıkların tedavilerinde gıda takviyelerinin tedavi edici izlenimi oluşturmaları oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *