» 
»
 

Yanlış kan nedeniyle ölen kadının ailesine rekor tazminat

Pervin Çoksüer’in 4 yıl önce Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaptığı doğum sonrasında yanlış kan verilmesi nedeniyle ailesinin hastaneye açtığı davada, Çoksüer’in kızına ve eşine toplam 730 bin lira tazminat ödenmesine karar verildi.

Olayda, 11 Şubat 2013’ tarihinde kızını dünyaya getirmek için Cerrahpaşa tıp fakültesine yatan Pervin Çoksüer’e operasyon esnasında anestezi uzmanı Özlem Yıldız, doktorun talimatıyla Çoksüer’e iki ünite kan verdi. Ameliyat sonrasında normal odaya alınan kadın iki saat sonra fenalaşınca yeniden ameliyata alındı. 17 süren yoğun bakım süreci sonucunda rahmi alınan Çoksüer, bir gün sonra da hayatını kaybetti.

Baba Çoksüer’in eşini kaybetmesinin ardından yaptığı şikayet sonucunda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sürecinde ameliyat ekibinde yer alan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’ndan Dr. Nilgün Çolakoğlu yanlış kan verildiğini doğrularken, anestezi uzmanı Özlem Yıldız iki hemşireyi suçladı.

Soruşturma sonunda başka bir hastaya ait ve farklı gruptan olduğu kanın Çoksüer’e verildiğinin belirlenmesi üzerine hastaneye açılan tazminat davasında İstanbul Üniversitesi suçlu bulunurken, Pervin Çoksüer'in kızı Tuana Çoksüer için 151 bin 898 TL, eşi Serdar Çoksüer için 72 bin 249 TL olmak üzere toplam 230 bin 148 TL maddi tazminata karar verildi. Ayrıca Tuana Çoksüer için 350 bin TL, baba Serdar Çoksüer için de 150 bin TL olmak üzere, toplam 500 bin manevi tazminat ödenmesine ve tazminatın faiziyle birlikte ödenmesine hükmedildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *