» 
»
 

Yaranın iyileştiğini gösteren akıllı bandajlar yolda

İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinde görev yapan bilim adamları, yaranın iyileşme sürecini takip eden ve bilgi akışı sağlayan akıllı bandajlar üzerinde çalışıyor.

BBC tarafından servis edilen habere göre, birçok başarılı projeye imza atan Swansea Üniversitesinde görevli bilim insanları, yaralı bölgenin iyileşmesini takip eden ve gerektiğinde doktorlara hangi tedaviye ihtiyaç olduğu konusunda yol gösterici akıllı bandajların önümüzdeki 12 ay içerisinde kullanıma hazır hale geleceğinin müjdesini verdi.

Bu önemli çalışmayı yürüten projenin başında bulunan Yaşam Bilimi Enstitüsünün Başkanı Prof. Marc Clement, bu başarılı çalışmada bandajların yaraların durumu ile ilgili bilgiyi nano-teknoloji kullanarak belirleyebileceğini kaydetti. Bu önemli teknoloji ile ilgili elde edilen veriler 5G altyapısı kullanılarak telefonlar aracılığıyla doktorlara aktarılacak. Doktorlar bu sayede yaranın iyileşme sürecini takip ederek uyguladıkları tedaviyi ona göre belirleyecek.

Geleneksel tıpta, doktorların hastalarını gördükten sonra bir veya 3 ay süren bir tedavi belirleyebildiğini ifade eden Clement, bandajlar sayesinde doktorların tedaviyi hastanın yaşam tarzı, reaksiyon hızı gibi faktörlere göre uyarlayabileceğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *