» 
 

Yardım kuruluşlarının kurbanlık bedelleri açıklandı

Yurt içi ve yurt dışında vekaletle kurban kesen yardım kuruluşları bedelleri açıkladı. Buna göre Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı, Cansuyu Yardımlaşma Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Deniz Feneri kurbanlık fiyatları ne kadar oldu detaylar haberimizde.

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yurt içi ve yurt dışında keseceği toplam 25-30 bin civarındaki kurban için bedelleri açıkladı. Buna göre kurbanlık fiyatları Afrika'da 400, Asya'da 450, Türkiye-Filistin Kampları ve Balkanlarda 850, Gazze'de 1300 lira olmak üzere 4 ayrı kurbanlık bedeli belirlendi. Kurban organizasyonları 33 farklı ülkede gerçekleştirilecek ve kesimler kayıt altına alınarak görüntülerü bağışçıların internet sitesi üzerinden izlemesi sağlanacak. Kurban bedelleri Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği banka hesaplarına Ziraat Bankası, Türkiye Finans, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden ya da internet sayfası üzerinden kredi kartıyla ödenebilecek.

İHH İnsani Yardım Vakfı kurbanlık bedelleri ise yurt içi ve yurt dışı için 620 lira olarak belirlendi. 106 ülkede 2 milyon ihtiyaç sahibine ulaştırılması hedeflenen bağışların mülteci kamplarına, savaş, doğal afet, kronik açlık ve yoksulluk çeken bölgelerle birlikte yaşlı, kimsesiz, dul, yetimlere, okul ve hastanelere verileceği öğrenildi. İHH İnsani Yardım Vakfı'na bağış ise ihh.org.tr/bagis sitesi üzerinden, il ve ilçe temsilciliklerinden, PTT şubelerinde ya da anlaşmalı bankalar üzerinden yapılabilecek. İHH İnsani Yardım Vakfı telefon numarası 0212 631 21 21 üzerinden de kurban bağışı yapılabilecek.

Vakıf ayrıca bu yıl 23 bin 400 yetim için bayramlık yardımı da yapmayı planlıyor. Vatandaşlar "BAYRAMLIK" yazarak 4072'ye göndererek  ya da ihh.org.tr/yetimgiyindirme adresi üzerinden 16 lira karşılığında kıyafet yardımında bulunabilecek.

Deniz Feneri Derneği kurban bedeli ise yurt içinde 840 lira olurken yurt dışında 440 lira olarak açıklandı. Filistin için ise kurban bedeli 1100 TL oldu. Kurban bağışında bulunanlara kurbanın kesilmesi ile birlikte kısa mesaj ve bayram sonrasında kurban kesim sertifikası ve görüntüsü gönderilecek. Deniz Feneri yurt dışı kurban organizasyonu Çad, Etiyopya, Fildişi Sahili, Gana, Kenya, Moritanya, Nijer, Somali, Sudan, Tanzanya, Uganda, Lübnan, Afganistan, Bangladeş, Endonezya, Filipinler, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Sri Lanka ve Tayland'da yapılacak.

Türk Kızılayı vekaletle kurban kesim bedeli açıklandı

1 milyon 950 bin kişiye kurban bereketini ulaştırmayı hedefleyen Türk Kızılayı kurban kesim bedelini açıkladı. Buna göre Türk Kızılayı Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası düzenlendi. Kızılay 31 ülkede 100 binden fazla kurban kesecek. İhtiyaç sahiplerini tüm dünyada yalnız bırakmayan Kızılay vekaletle kurban kesim kampanyası kapsamında kurbanlık bedellerini açıkladı. Sağlıklı bir şekilde etleri yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Kızılay, "Kurban'da Kızılay Modeli" ile de oldukça iddialı. Et ve Süt Kurumu veterinerlerinin seçerek İslami usullere göre vekalet sahiplerinin isimleri okunarak 3 gün boyunca kesilen kurbanlıklar yurt içinde kıyma ve kuşbaşı yapılarak konserve şeklinde yıl boyu dağıtılacak. 650 bin kurban konservesi üretilmesi planlanırken yurtiçi ve yurt dışında 1 milyon 950 bin ihtiyaç sahibine taşınacak. 2017 yılı Kızılay vekalet yurt içinde 35 bin, yurt dışında 65 bin toplamda 100 bin hisseden oluşması hedefleniyor.

Kızılay kurbanlık bedeli yurt içinde 735 lira olarak açıklanırken yurt dışında 500 lira olduğu belirtildi. Geçtiğimiz yıl bu rakamın 740 lira olduğu ancak Bakan Fakıbaba ile görüşmeler sonucunda bu yıl yurt içinde 735 lira olarak kurbanlık bedeli açıklayan Kızılay, kesimlerin İslami şartları yerine getirilerek Diyanet'in önerdiği usullere göre gerçekleştirildiğini bildirdi. Kızılay'a kurbanlık vekaleti vermek için vatandaşlar Türk Kızılayı Şubelerini, PTT şubelerindeki Kızılay Posta Çeki hesabını, 168 ücretsiz çağrı merkezini ve www.kizilay.org.tr adresini ziyaret edebilir. Ayrıca kredi kartı ile ödemek isteyenler 4 taksit imkanından yararlanabilir. Bunun yanında her türlü soru için ise Kızılay ücretsiz danışma hattı 0090 312 458 30 00  numaralı telefondan bilgi alınabilecek.

Türkiye Diyanet Vakfı kurban kesim bedeli de açıklandı. Buna göre Türkiye Diyanet Vakfı vekaletle kurban kesim bedeli yurt içindeki vatandaşlar için 850 TL, yurt dışında ise 600 TL oldu. 2017 yılında Diyanet Vakfı'nın 275 bin kurban kesim ve dağıtımını hedeflediği bildirildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *