Yarıyıl tatilinde ev ödevi verilmeyecek!

Sömestrde öğrencileri tek tip alana yönlendirecek türde ev ödevi verilmemesini isteyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bunun yerine öğrencilerin kendilerini tanımaları, geliştirmeleri ve sosyalleşmeleri için teşvik edilmesinin önemine işaret etti.

2016-2017 eğitim öğretim yılının birinci dönemi 20 Ocak cuma günü sona eriyor. Öğrenciler bir taraftan karne bir taraftan da tatil heyecanı yaşarken Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan müjdeli haber geldi. Öğrencilere yarıyıl tatil ödevi verilmemesini isteyen Yılmaz, öğrencilerin sosyalleşerek kendilerini tanımaları ve geliştirmeleri için bu tür alanlara yönlendirilmeleri gerektiğini belirtti.

Nitelikli bir eğitimin, sadece akademik bilgilerle değil milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, sosyal, kültürel ve sportif yönleri gelişmiş bireyler yetiştirerek mümkün olduğunu ifade eden Yılmaz, tüm illere konuya ilişkin bir genelge gönderdi. Genelgede, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerine sahip olmaları, eleştirel düşünebilmeleri, problemlere doğru ve etkili çözümler üretebilmeleri için yapılacak faaliyetlerin önemine işaret eden Yılmaz, eğitim öğretim faaliyetlerinin kalıcı ve verimli olabilmesi açısından öğrenci-öğretmen-veli işbirliğinin etkisine değindi. Eğitim-öğretim ve sosyal faaliyetlerin sürdürülebilmesi noktasında öncelikle velilerin desteğinin önemine işaret eden Yılmaz, kazanımların ders dışı eğitim öğretim faaliyetleri, ev ödevleri ya da sosyal aktivitelerle kazandırılmasının ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.

KARNE AMAÇ DEĞİL ARAÇ

Öğrenciyi tek tip alana yönlendirecek türde özet çıkarma, test çözme gibi ev ödevlerinin verilmemesini isteyen Yılmaz, daha çok kitap okuma, film izleme, müze ve tarihi mekanları gezme ve toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyici faaliyetlerin tavsiye edilmesinin uygun olduğunu ifade etti. Karnelerin bir amaç olmadığını belirten Bakan Yılmaz, bunun başarıyı değerlendirme noktasında sadece bir araç olduğunun da öğrenci ve velilere anlatılmasının önemli olduğunu kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *