» 
 

Yaşlı ve engellilere 2017 bütçesinden ayrılan kaynak 16,4 milyar lira

2017 yılında bütçeden yaşlı ve engelli bakım ve eğitimi ile engelli girişimcilere destek için 16,4 milyar lira kaynak ayrıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı huzurevleri giderleri için 2016 yılına göre yüzde 12 artışla 524,5 milyon lira ödenek ayrıldı. 9,5 milyon lira kaynak ise huzurevlerinde kalan yaşlılara aylık harçlık olarak kapsamında planlanıyor. Güçsüz, muhtaç ve kimsesizler için ödenen aylıklar için ise 1,8 milyar lira ödenek ayrılması öngörüldü. Toplamda söz konusu kesime ayrılması planlanan ödenek 5,8 milyar lira oldu.

Engellilerin bakım ve eğitimi için yaklaşık 508 bin engelliye 2017 bütçesinden 5,8 milyar lira evde bakım ödeneği, 403,3 milyon lira ise özel bakım hizmet merkezlerindeki engellilere ödenen aylık kapsamında ayrıldı. Çeşitli düzeylerde engeli bulunanların bakımını üstlene yakınlarına ödenen aylıklar kapsamında ayrılan ödenek ise 3,5 milyar lira oldu.

Engelli bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile umut evleri giderleri için 469,8 milyar lira ayrılırken, bu merkezlerde ücretsiz bakılan ve bakım ücretleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen engelliler için verilen harçlıklar için ayrılan kaynak ise 22,7 milyon lira oldu.

2017 yılında özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde 338 bin engelliye destek sağlanacağı öngörülürken, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine 2 milyar 327 milyon lira, örgün eğitim kapsamında okul çağındaki engelli çocuklar için ise 1 milyar 217 milyon lira ödenek tahsisi gerçekleşti. Öte yandan örgün eğitim kapsamında okul sağındaki engelli çocukların okula taşınması ve engelli bireylerin kurumlara taşınmasına yönelik 295 milyon lira ödenmesi planlandı.

Gelecek yıl engelli girişimcilere destek tutarı bu yıla oranla yüzde 60 arttırıldı ve 3,2 milyon lira destek belirlendi. Bu şekilde engellilerin bakımı, eğitimi ve engelli girişimcilerin desteklenmesi amacıyla toplamda ayrılan kaynak 14 milyar 38 milyon lira olurken, yaşlı bakımına yönelik ödeneklerle birlikte bu tutar 16 milyar 372 milyon lira oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *