» 
»
 

Yaşlı veya engelli yakınına bakanlar 924 lira maaş alabiliyor

Pek çok kişinin bilmediği evde bakım aylığı, engelli ya da çok yaşlı bakıma muhtaç kişilerle aynı evde yaşayanlara ödeniyor. Evde bakım aylığı alabilmek için bazı şartlar var.

Uygulama, engelli ya da yaşlı olduğu için bakıma muhtaç olan yakınları ile aynı evde yaşayanları kapsıyor. 924 lira olan evde bakım aylığını alabilmek için evde kişi başına düşen gelirin 606.95 liradan daha az olması gerekiyor. Alınması gereken en önemli belge ise bakım yapılan kişi için tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu. Bu raporda bakıma muhtaç kişi için yüzde 50 ve üzeri engellilik oranı tespit edilmiş ve belirtilmiş olması gerekiyor.

Evde bakım aylığı bakıma muhtaç kişilere değil bakıcıya ödeniyor ve yapılan son çalışmalarda SGK, 2017 yılında evde bakım aylığı alan kişilere emeklilik imkanı sağlayacak bir düzenleme hazırlıyor. Bu sayede evde bakım aylığı alan yaklaşık 500 bin kişi düşük sigorta primleriyle emeklilik hakkı kazanabilecek. Sigortası olmayan bakıcılar isteğe bağlı sigortalı olabiliyor.

Evde bakım aylığını bakıma muhtaç kişinin birinci derece yakınları da alabiliyor. Eşi, çocukları, çocuklarının eşleri, anne-babası gibi yakınlar şartların sağlanması durumunda iki engelliye bakabiliyor. Evde bakım aylığı uygulamasından bugüne kadar yaklaşık 500 bin kişi yararlandı ve toplam 4 milyar lira ödeme yapıldı.

Kaynak: Posta

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *