» 
»
 

Yatay mimari geliyor, stüdyo daireler yasaklanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar yönetmeliğinde yeni bir döneme giriyor. Yapılan imar değişikliğinde çarpık kentleşmeyi önlemek amacıyla yatay mimari'ye ağırlık verilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar planında çok ses getirecek yenilikliğe imza attı. İmar Planına göre artık stüdya daire diye bir daire olmayacak. Ayrıca çarpık kentleşmenin de önüne geçilebilmek için yatay mimariye ağırlık verilecek. Yeni imar değişikliği ile ilgili konuşan İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım yeni imar projesinde köklü değişiklik yapılacağını bunun da çarpık kentleşmeyi önleyeceğini belirtti. Durbakayım çarpık kentleşme sayesinde şehirlerin daha düzenli olacağını belirterek onun için yatay mimariye ağırlık verileceğinin altını çizdi. Türkiye'de yatay mimari için altyapının hazırlandığını da belirten Durbakayım yeni imara göre stüdyo daire diye bir daireninde olmayacağını, tarihe karışacağının altını çizdi. Stüdyo dairelerin kullanımında amacının dışına çıkıldığı için böyle bir karar alındı. 

Yeni yönetmelik detayları hakkında bilgi veren Başkan Nazmi Durbakayım stüdyo dairelerin kullanım amacı dışında hizmet verdiğini söyledi. Bundan sonra en ufak dairelerin minimum 28.5 metrekare büyüklüğe sahip olacağını belirten Durbakayım yapılacak dairelerin ise 1+1'den oluşacağını sözlerine ekledi. İnşa edilecek en küçük dairelerde oturma odası 12, yatak odası 9, mutfak 3.30, tuvalet 1.20 ve banyo ise 3 metrekareden aşağı olamayacak. 

Yeni yönetmelik çarpık yapılaşma ile ilgili de önlem alıyor. Bunun için yatay mimariyi getiriyor. Yatay mimari de ise binalar, sağlık ve eğitim tesisleri, oteller, yüksek binalara paratoner koyulacak. Kamu binalarının dışında projelerdeki değişiklik nedeniyle öncü projeye izin verilmeyecek. Teraslar bahçe olarak değerlendirilebilecek ve yine teraslar da havuz dahi inşa edilecek. 

Yeni yönetmeliğe göre yapılacak inşaatlara bir düzen bir nizam gelecek. Şehirlerde ki çarpık kentleşmenin önüne geçilecek. Böylelikle daha uygun, daha düzenli binalarında inşası mümkün olabilecek. Bunun harincinde yönetmelik ile yapılacak binalar depreme daha dayanıklı habe getirilecek ve tepeden tırnağı binalarda hem sağlamlık, hem de güvenlik  üst düzeye çıkabilecek. Avrupa'daki birçok şehir yatay mimariyi kullanarak başarılı sonuçlar almıştır. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *