» 
 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş ücreti belli oldu!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yakayı üçüncü kez birbirine bağlayacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün muhteşem özelliklerini ve köprüden geçiş ücretini açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın Anadolu Ajansı bünyesinde çalışan muhabire yaptığı açıklamalarda, FETÖ'nun (Fetullahçı Terör Örgütü) darbe girişimi sonrasında Türkiye'nin 2023 hedefleri olarak ulaştırma kapsamında hayata geçirilecek dev projelerin devam edeceğini belirtti. İstanbul Boğazı'na, Kuzey Marmara Otoloyu Projesi kapsamında yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışının önceden belirtildiği üzere 26 Ağustos Cuma günü yapılacağını ifade etti. Köprünün bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacağını, gidiş-geliş istikametinde 4'er karayolu şeridi olduğunu ve ortada ise 2 demiryolu şeridinin olduğunu bu şekilde toplamda 10 şeritli köprü olacağını belirtti.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde raylı geçiş sisteminin de olmasından dolayı bu özelliğin dünyada ilk olacağının altını çizen Arslan, köprünün kule yüksekliğinin 322 metre olduğu, genişliğinin 59 metre olduğunu vurgulayarak bu konuda bir rekor kırıldığını belirtti. Toplam boyunun 2 bin 164 metre olduğu, üzerindeki raylı sistemi ile de dünyanın en uzun asma köprüsü unvanına sahip olacağını bildirdi.

Muhteşem özelliklere ve dünyada eşi bulunmayan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün İstanbul'daki trafik yükünün hafifleteceği, trafikten dolayı meydana gelen hava kirliliğinin, çevre sorunlarının ortadan kaldırılması öngörülen köprü ile senede yaklaşık 1 milyar 450 milyon enerji, iş gücü kaybı 335 milyon dolar olmakla birlikte toplamda yaklaşık 1 milyar 785 milyon büyük bir ekonomi kaybının engelleneceğini söyledi.

İstanbulluların heyecanla ve merakla beklediği, Asya ve Avrupa'yı 3. kez birbirine bağlayacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş ücretinin ise tek yön için 3 dolar + KDV olacağını duyurdu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *