» 
»
 

Yaz aylarında çocuklarda sık görülen hastalıklar nelerdir?

Özellikle yaz aylarında çocuklarda sıkça karşılaşılan ateşli döküntüler bazen sanılanın aksine bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. İşte çocuklarda en çok görülen hastalıkların teşhis ve tedavileri haberimizde…

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ferit Durankuş, çocuklarda en sık görülenler hastalıklar hakkında önemli bilgiler verdi. Bu hastalıkların başında gelen ve en sık da okul çağı çocuklarında görünen kızıl hastalığı kimi zaman tehlikeli olabiliyor.

Yüksek ateş, bademciklerde iltihaplanma, çilek dili görünümü, zımpara kağıdı görünümünde ve koltuk altı, kasık ve ensede kıvrım yerlerinde daha yoğun olan yaygın döküntü ile şeklinde görülen belirtiler bu hastalığın önemli habercileridir. Tedavisinde ise enjeksiyon şeklinde veya düzenli alınan oral penisilinler kullanılırken tedavi edilmezse, romatizma ve böbrek hasarı gibi ciddi komplikasyonları vardır.

Bir diğeri ise her yaşta karşılaşılabilen küçük bebeklerde yüksek ateş baş gösteren 5. hastalıktır. Bu hastalıkta yüzde yanaklarda kızarıklık, meydana gelir vücutta yaygın dantelimsi döküntü ortaya çıkar ve 1 hafta içinde kendiliğinde kaybolur. Bilinen bir tedavisi yoktur.

Yüksek ateş, halsizlik, karın ve baş ağrısı belirtileri ile ortaya çıkan suçiçeği vücutta kırmızı ve yuvarlak kabarık lekeler şeklinde döküntüler meydana getirir. Zamanla tüm vücuda yayılan kızarıklıklar özellikte ilerleyen evrelerde vesiküller saçlı deride ve mukozalarda da oluşur. Bir hafta içinde kabuk bağlayan vesiküller kendiliğinden kaybolur. Tedavide ateşi düşürmek için parasetamol ve kaşıntı için antihistaminikler kullanılır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *