» 
»
 

Yaz aylarında gıda zehirlenmeleri artış gösteriyor!

Gıda zehirlenmelerin çoğu ürünlerin yanlış sıcaklıklarda muhafaza edilmelerinden dolayı ortaya çıkıyor. Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, gıda zehirlenmelerinin yaz aylarında daha da arttığını söyledi. Peki gıda zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

Yaz aylarında havaların ısınması ile soğuk tüketilmesi gereken ürünlerin sağlık açısından uygun derecede muhafaza edilmesi gerekmektedir. Zeytinyağlı yemekler, et, tavuk, süt ürünlerinin soğuk hatlarda bulunması gıda güvenliği açısından gereklilik taşımaktadır. Önceden pişirilmiş olan et, tavuk veya balığın servis edilmeden önce sıcak tutulması gerekmektedir. Gıda zehirlenmelerini en aza indirgemenin en önemli yolu ise bilinçlenmektir.

Alınan hazır ürünlerin mutlaka doğru yerde korunması gerekmektedir. Yüksek protein içeren et, balık ve tavuk gibi ürünlerin doğru ortam sıcaklığında korunması ve tüketilmeden önce mutlaka ısıtılması gerekmektedir. Bu tip gıdaların üstü kapalı olmalıdır. Hijyen kurallarına uygun şekilde paketlenmiş şekilde servis edilmesi gerekir. Üzeri etiketli olan ürünler alınmalı ve son tüketim tarihi kontrol edilmelidir. Dondurulmuş ürünleri ise tüketilecek kadarı buzluktan çıkarılıp, mikrodalganın çözdürücü özelliği kullanılarak veya buzdolabında 0-4 derece arasında bekleterek çözdürülmesi doğrudur.

Gıda zehirlenmesinin en büyük nedeni olan bakteriler bozulan ürünün tüketilmesinden 2 ile 6 saat arasında belirti göstermektedir. Gıda zehirlenmesinin belirtileri ise, ürperti, baş ağırısı, ateş ve halsizlikdir. Bu durumlarla karşılaşıldığında hastanın derhal bir hastaneye giderek kontrol altına alınması gerekir. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *