» 
»
 

Yaz aylarında gıda zehirlenmesine dikkat!

Yaz aylarında, sıcaklığın artması ile birlikte gıdanın, gıdaya ait önerilen sıcaklıklarda muhafaza edilmemesi veya uzun yolculuklar esnasında verilen molalarda açık ve kaynağı bilinmeyen gıdaların tüketilmesi gıda zehirlenmesinin en büyük sebeplerindendir!

Yaz aylarında besin tüketiminin artması ile birlikte gıda zehirlenmesi gibi hastalıklar da daha sık baş göstermeye başlıyor. Peki gıda zehirlenmese karşı önlem almak için nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı beslenmeye başlamanın ilk adımı ise güvenli gıda tüketimi. Yaz aylarında artan gıda zehirlenmesine karşı uyarıda bulunan Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, gıda alışverişlerinde, seyahatlerde zehirlenmenin önüne geçmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve tüketim koşullarının nasıl olması gerektiğini anlattı.

Seyahatlerde nelere dikkat edilmeli?

Yolculuklarımız sırasında yiyecek ve içecek gibi besinlerin araçlarda taşınması gibi durumlar tercih edildiğinde mutlaka ürünü tavsiye edilen sıcaklıktaki ortamlarda muhafaza edilmelidir. Besinin gerektirdiği soğuklukta ortam sağlanamaz ise özellikle et ve süt ürünlerinde bozulma ihtimalinin yüksek olduğundan gıda zehirlenmesi riski oluşabiliyor.

Yolculuk esnasında verilen molalarda, otel ve restoran benzeri yerlerde açık ve kaynağı belirli olmayan içecekler ve yiyecekler tercih edilmemedir. Paketlenmiş yiyecekler ve şişelenmiş içecekler tercih edilmelidir.

Otel ve restoranlarda, salata, sütlü tatlı, zeytinyağlı ve pasta gibi soğuk tüketilmesi gereken gıdaların, soğuk ortamlarda muhafaza edilmesi gıdanın tüketilmesi sonrasında kişinin sağlık güvenliği açısından temel bir gerekliliktir.

Özellikle yüksek protein içeren önceden pişirilmiş et, tavuk ve balık gibi gıdaların servis öncesinde sıcak tutuluyor olması dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Bu tip gıdaların ortam sıcaklığında veya üstü açık bir şekilde servis edilmesi gibi bir durumda zehirlenme riskinin de arttığı uzmanlar tarafından açıklanmış bir durumdur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *