» 
»
 

Yaz gebeleri nelere dikkat etmeli? Gebeler nasıl beslenmeli?

Sıcaklıkların artması ile herkes zor bir yaz geçirse de bu günler gebeler için daha da sıkıntılı bir süreçtir. Isı artışından dolayı anlık sıcak basmaları, şişmeler ve nefes darlığı gibi problemler yaşayan gebelerin nelere dikkat etmesi gerekir?

Yükselişte olan sıcaklıklardan dolayı ne kadar herkes muzdarip olsa da bu durumdan en çok etkilenenler şüphesiz iki canlı olan gebelerdir. Kendi ağırlıklarına bir de bebekleri eklenen anne adaylarının gebelik dönemlerinde özellikle yaz aylarında dikkat etmeleri gereken önemli hususlar vardır. Gebeliğin yan etkilerinden olan bulantı, sıcak basmaları, şişmeler, nefes darlığı gibi problemler özellikle yaz gebelerinde en üst düzeydedir. Şikayetleri en aza düşürmek için . Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan yazın gebelik yaşayanlar için önerilerde bulunuyor.

Hamileliğin yan etkilerini minimum düzeye indirmek için bir takım tedbirlerin alınması gerekmektedir. Gebelikte nelere dikkat edilmelidir? Beslenme şekli nasıl olmalıdır? Tekcan gebelerin rahat bir yaz dönemi geçirmeleri için mümkün olduğunca güneş ışınlarının daha az etkili olduğu saatlerde mesela sabah saatlerinde ve akşam saatlerinde yürüyüş yapmaları gerektiğini söylüyor. Bu yaz sıcaklıkların en üst seviyede görülmesinden dolayı genellikle klimalı veya en azından bir fan olan ortamlarda bulunmaları gerekiyor.

Yazın güneş ışınlarının daha az sizi çekmesini istiyor iseniz, açık renkli kıyafetler giyilmelidir. Terleme probleminin yaşanmaması için ise pamuktan, ketenden veya ipekten oluşan giysiler tercih edilmelidir. Gebelikte sıklıkla karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık veya hemoroid sıkıntılarının yaşanmaması için bol su tüketilmelidir. Hafife alınan enfeksiyonların gebelikte erken doğuma kadar sorunlar doğurabileceğini unutmamak gerekir. Aşırı kahve ve çay tüketiminden uzak durulmalıdır.

Bebeğin ve anne adayının vücudunun tuza gereksinimi her ne kadar olsa da özellikle yaz aylarında gebelik yaşayanların tuz tüketimini en aza indirmeleri gerekir. Tuz tüketimi vücuttaki ödemi artırmaktadır. Bu nedenle vücutta özellikle ayaklardaki şişmeleri indirmek için soğuk suda ayaklar bekletilmelidir. Daha sonrasında ise vüsut seviyesinden yüksekte tutularak dinlendirilmelidir.

Gebelerin beslenmelerine her zamankinden daha da dikkat etmeleri gereken dönemlerinden biri de yaz dönemleridir. Sıcaklardan dolayı iştahsızlık yaşanması görülmektedir. Ancak dengeli ve düzenli beslenmek kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır. Vitamin, mineral, demir, kalsiyum, B12, çinko tüketimine dikkat edilmelidir. Bebeğin gelişimi açısından tüm besin gruplarından yeteri kadar tüketilmelidir. Süt, ayran, taze meyve suyu tüketiminin yanı sıra günde en az 2 litre su tüketmek gereklidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *