» 
»
 

Yaz hastalıklarına karşı nasıl korunabiliriz?

Yaz hastalıkları denilince akla ilk olarak klimalardan dolayı yaşanan ısı değişimleri, soğuk algınlığı gelse de hastalıkların türleri ve sebepleri değişmektedir.

Yaz hastalıkları mevsiminden dolayı tatil günleri olarak düşünüldüğü için yazın hastalıklara karşı önlem almadığından birçok bakteriyel, paraziter ve mantar enfeksiyonlarına karşı vücut korumasız kalabiliyor. Yazın en sık görülen hastalıklar ise bakteriyel, viral, paraziter ve mantar enfeksiyonlarıdır.

En sık görülen yaz hastalıkları;

Dizanteri; Dışkıyla, iyi yıkanmamış ellerle ve gıdalar aracılığıyla bulaşır. Belirtileri arasında yüksek ateş, kusma, kanlı ishal, iştah kaybı ve kırgınlık bulunur. Korunmak için el ve tuvalet hijyenine özen gösterilmeli, dışarıdan alınan meyve ve sebzeler bol sirkeli suyla yıkanmalıdır. Tedavisinde mutlaka bir hekimin yazdığı antimikrobiyal ilaçlar kullanılmalıdır. Bazı durumlarda hastanede tedavi gerekebilir.

Besin Zehirlenmesi; Çeşitli organizmalar veya toksinler ile kontamine olmuş gıdaların yenilmesi ve sindirim sistemine girmesinden dolayı oluşur. Düşük ihtimal E.coli ve salmonella da neden olabilir. Stafilokok toksinleri en çok; çiğ pişmiş et, krema, dondurma ve açıkta tutulan yiyeceklerde bulunur. Risk içeren besini yedikten 6-8 saat sonra kusma, ishal, kırıklık belirtileri gözükür. Bu süreç zor olsa da, yaklaşık 1-2 saat içinde kendiliğinden sonlanır. Antibiyotik tedavisine gerek yoktur. Kaybedilen sıvı ve elektrolitler ağız yolu ile ya da damardan telafi edilir.

Rota Virüsü; Bağırsak enfeksiyonuna ve ishale neden olan ve çok yüksek bulaşıcılık oranına sahip bir virüstür. Dünya genelinde görülür ve daha çok 5 yaş altındaki çocuklarda bağırsak iltihabına yol açar. Hastalık şiddetli ateş, ishal ve kusma ile kendini belli eder. Dışkı ile bulaşır ve her mevsimde görülür. Çok şiddetli sıvı kaybı olursa ölümle sonuçlana bilir. Bir ilacı yoktur, korunmak için aşı geliştirilmiştir.

Turist Diyaresi; Seyahat edilen bölgede tüketilen yiyecek ve içeceklerdeki mikroorganizmaların neden olduğu ishaldir. E.coli ya da giardia adlı mikroplar hastalık oluşur. Genellikle az gelişmiş ülkelere yapılan gezilerde daha sık görülür. Tedavisinde antimikrobial ilaçlar kullanılır. Hastalığın temel nedeni el, tuvalet hijyeni eksikliğidir.

Salmonella Enfeksiyonları; Bağırsak sistemini etkileyen yaygın bir bakteriyel hastalıktır. En tipik örnekleri tifo ve paratifodur. Salmonella bakterileri tipik olarak hayvan ve insan bağırsaklarında yaşar ve dışkı yolu ile atılır. İnsanlara en sık kirli su veya yiyeceklerle bulaşır. Belirtileri arasında yüksek ateş, kırgınlık, ishal, eklem ağrıları, karın ağrıları görülür. Genellikle hastanede yatırılarak, antibiyotik desteğiyle tedavi görülmesi gerekir.

El- Ayak- Ağız Hastalığı; 10 yaş altı çocuklarda görülür. Yakın temas ile bulaşır ve en sık coxakie ile enterovirüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Belirtileri ise yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntüdür. Çocukların el, ayak ve bileklerinin neredeyse tamamı kırmızıya boyanır. Özgül bir tedavisi yoktur tedavide ağrı kesici kullanılır.

Konjonktivit; Halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak da bilinir.Göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanmasıdır. Bu durum göz içinde kanlanmaya yol açar. Göz kapaklarının içini ve gözlerin beyaz kısmını (sklera) kaplar.  Çok ağrılı geçen bir süreçtir. Genellikle ekovirüsler, enterovirüsler neden olur. Havuzlar, ortak kullanılan havlular, kirli eller ile bulaşır. Genellikle bakteriyel enfeksiyon da gözüktüğü için, antibiyotikli göz damlaları ile tedavi edilir.

Suçiçeği; Sıklıkla çocukluk yaşlarında görülür. Varicella Zoster virüsü yol açar. Döküntülere neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Hava ve temas yoluyla çok kolay bulaşabildiği için koruyucu olarak aşılama büyük önem taşır. Özgül bir tedavisi yoktur. 1995 yılından beri etkin olarak aşılama yapılmaktadır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA); Keneler tarafından taşınan Bunyaviridae türünde bulunan Nairovirüs grubuna ait bir virüsle oluşur. Belirtileri ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular olur. Bazı kişilerde ölümlere neden olabilen zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) bir enfeksiyondur. Özgül bir tedavisi yoktur. Isıran keneyi gelişigüzel, bilmeden çıkartmamak tehlikelidir. Mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Lyme Hastalığı; Keneler yoluyla taşınan dört ana bakteri türünden birinin enfeksiyonu sonucunda oluşur. Bakteriyi taşıyan kenelerin yoğun olduğu alanlar, çimenlik ve yoğun ormanlık alanlarda bulunurlar. Bu tarz ortamlarda fazla zaman geçirirse, bu hastalığa yakalanma olasılığı da artar. Kene istilası olan bölgelerde önlemler almak çok önemlidir. Antibiyotik tedavisi ile hastalık tedavi edilir.

Dış Kulak Yolu Hastalıkları; halk arasında yüzücü kulağı olarak bilinir. Yaz mevsiminde çok sık görülür. Bakteri ya da mantar enfeksiyonlarıdır. Çok ağrılı ve işitme kaybına neden olurlar. Yüzme, suya dalma, kulağı yabancı cisimle karıştırma sonucunda oluşurlar.  Tedavisi ağrı kesici ve antimikrobiyal kulak damlaları ile yapılır. Yüzerken kulak tıkacı kullanmak, kulak çöplerini dış kulak yoluna sokmak tehlikelidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları; Yaz mevsiminde, özellikle kadınlarda çok sık görülür. Kadınların idrar yollarının kısa olmasından dolayı enfeksiyonlara karşı korumasız kalınır. Enfeksiyon Üretradan mesaneye doğru ilerlerler. Genellikle kişinin kendi dışkısından oluşan E.coli bakterileri nedeniyle enfeksiyon oluşur. İdrar yollarında ortaya çıkar ve böbrekler, oradan üretere ve mesaneye doğru idrar yollarını izler. Mesanede ortaya çıkan iltihap “sistit” olarak adlandırılır. Sistit, alt idrar yolları enfeksiyonun en çok görülen şeklidir.

Alt idrar yollarında meydana gelen iltihaplar genellikle zararsızdır. Enfeksiyondan korunmak için kişisel hijyene özen göstermek, temizliğinden emin olunan havuz ve tuvaletler kullanılmalıdır. Kadınlarda önden arkaya doğru temizlenme vurgulanmalıdır, böylece kendi kendine bulaştırma engellenmiş olur. Enfeksiyonlar her mevsimde görülür, engellemenin yolu ise kişisel ve çevresel hijyene önem vermektir. Elleri bol sabunla yıkamak, bu enfeksiyonları önemli ölçüde azaltır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *