» 
»
 

Yaz olimpiyatlarında en başarılı olan ülke ABD oldu

Şimdiye kadar yaz olimpiyatlarında en çok madalyaya sahip olan ülke Amerika Birleşik Devletleri oldu. ABD yaz olimpiyat oyunlarında 975 adet altın madalya ile tüm zamanların madalya sıralamasında ilk sırada yer aldı.

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) yaz olimpiyat oyunlarında madalya sıralamasında en tepede yer alıyor. 1992'den sonraki üç olimyatta da madalya sıralamasında birinciği kaptırmayan ülke Barcelona idi. 2008'de Pekin, ev sahibi Çin Halk Cumhuriyeti'nin gerisinde olan Amerika Birleşik Devletleri, 2012'deki Londra Olimpiyatlarında yine ilk sıradaki yerini aldı. ABD, bugüne kadar düzenlenen yaz olimpiyatlarında aldığı 975 altın madalya ile olimpiyat oyunlarında tüm zamanların en çok madalya alan ismi olarak birinci sıraya zirveye çıktı. Amerika, en son Londra Olimpiyatları'nda aldığı 46 altın, 29 gümüş, 29 bronz toplamda 104 madalya ile genel toplamda aldıkları madalya sayısını 2.041'e yükseltti. Bu rakam onunla diğer ülkeler arasındaki farkı arttırdı.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği, 395 altın madalya ile 2., 234 altın madalya ile Britanya 3. oldu. Tüm zamanların madalya tablosunda Amerika Birleşik Devletleri'ni, 1992'de Barcelona'da Bağımsız Devletler Topluluğu adı altında mücadele eden Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği, 395 adet altın madalya, 319 adet gümüş madalya, 296 adet bronz madalya olmak üzere toplamda 1.010 ve son iki olimpiyatta çıkış gösteren Büyük Britanta, 234 adet altın madalya, 271 adet gümüş madalya, 268 adet bronz madalya olmak üzere toplamda 773 madalya ile takip ediyor. Amerika Birleşik Devletleri şimdiye kadar üçü kendi ülkesinde olmak üzere toplamda 15 olimpiyattaki madalya tablosunda zirveye çıkmayı başararak aynı zamanda bir de rekora imza atmış oldu.

Türkiye, bugüne kadar katıldığı olimpiyatlarda 38 adet altın madalya, 25 adet gümüş madalya ve 23 adet bronz madalya olmak üzere toplamda 86 madalya ile madalya tablosunda 29. sıradaki yerini aldı. Milli takımda olan halterci Sibel Özkan'ın 2008 senesinde Pekin Olimpiyatları sırasında aldığı gümüş madalya, Özkan'ın doping aldığı gerekçesi ile IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) tarafından geri alınmasına karar verilmişti. Öte yandan 2012 Londro Olimpiyatlarında kadınlar bin 500 metrede Aslı Çakın Alptekin'in aldığı altın madalya da Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesince 2015'de geri alınmasına karar verilmişti. Alptekin'in de doping gerekçesi ile diskalifiye edildiği belirlendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *