» 
»
 

Yaz saati uygulamasına çözüm önerisi: Okullar daha geç başlasın

Yaz saatinin sabitlenerek ileri geri alınmaması fikrini ortaya koyan İTÜ'lü akademisyenler, son günlerde yaşanan sorunlara çözüm olarak okulların yarım saat geç başlaması önerisini getirdi.

Öğrencilerin yaz saati uygulaması nedeniyle karanlıkta yollara düşerek okullarına gitmeleri nedeniyle şikayetler son günlerde oldukça artmıştı. Yaz saatinin sabitlenmesi projesinin sahibi akademisyenler, uygulamada yaşanan sorunların çözümü için okulların yarım saat daha geç başlaması gerektiğini söyledi.

Yaz saatinin sabitlenmesi projesinin yöneticisi İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada aralık ve ocak aylarında ihtiyaç duyulan illerde, batı bölgelerinde sömestr tatiline kadar okulların yarım saat geç açılabileceğini ifade etti.

Prof. Şahin,1 milyar veri incelenmesi sonucunda hazırlanan rapora göre her ilin 6 saatlik enerji tüketimi, güneş ışınımı, güneşlenme süresi ve sıcaklık gibi verilerine detaylı bakıldığını, elektrik üretiminin haricinde meteorolojik, ekonomik, sosyolojik ve ptikolojik açıdan verilerin toplandığını ifade etti. Bunun sonucunda Türkiye'nin kış saati uygulaması nedeniyle ciddi enerji kaybı yaşadığını belirten Şahin, Enerji Bakanlığı'na sunulan bu rapora göre yaz saati uygulamasının sabitlenmesi kararının alındığını kaydetti.

Günlerin 21 Aralık itibariyle uzamaya başlayacağını hatırlatan Şahin, eğer erken saatte çocukların okula gitmesinden şikayet ediliyorsa aralık ve ocak aylarında batı bölgelerde ve ihtiyaç duyulan diğer illerde sömestr tatiline kadar okulların yarım saat geç başlatılabileceğini dile getirdi.

"Saat 7'de dersin başladığı başka ülke görmedim"

Projenin akademisyenlerinden İTÜ Ptikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi Koordinatörü Ptikolog Cem Demirbaş ise saat değişikliğinin yılda iki kez yapılmasının insan ptikolojisini olumsuz etkilediğini, ortada bir mağduriyet varsa devlet okullarının biraz daha geç başlayabileceğini ifade etti. Demirbaş "Zaten ben sabah saat 7’de dersin başladığı başka ülke görmedim. Dünya mesai ve okul saatlerinin 10 olmasını konuşuyor” dedi.

Yaz saati uygulaması nedeniyle ortaya çıkan yoğun eleştiriler sonucunda bazı okullarda ders başlama saatinin ileri alındığını belirten Eğitim Sen İstanbul 1 No’lu şube yöneticilerinden Barış Uluocak ise veli ve öğrenci şikayetleri nedeniyle görev yapmakta olduğu Fikret Yüzatlı İlkokulu’nda ilk ders zilinin yarım saat geç çaldığını, öğrencilerin daha geç okula gelip daha geç okuldan çıktıklarını belirterek sorunun kısmen çözülmüş olduğunu ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *