» 
»
 

Yazar çevirmen Ahmet Cemal hayatını kaybetti

Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde koroner yoğun bakım servisinde tedavi görmekte olan yazar ve çevirmen Ahmet Cemal vefat etti.

Can Yayınları'ndan yapılan açıklamaya göre eski adıyla GATA Askeri Hastanesi olan Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde koroner yoğun bakım ünitesinde tedavi görmekte olan yazar ve çevirmek Ahmet Cemal hayata gözlerini yumdu. 75 yaşındaki Cemal'in cenazesi ikindi namazını müteakip Moda Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığında toprağa verilecek.

1942 yılında dünyaya gelen Ahmet Cemal, eserleri çevirileri, köşe yazıları ve akademik çalışmaları ile tanınıyordu. Yeni Ufuklar, Varlık, YAZKO Edebiyat, Gergedan, Argos ve Milliyet Sanat dergilerinde yazıları yayımlanan Cemal, Walter Benjamin, Bertolt Brecht, Hermann Broch, Elias Canetti, Paul Celan, Ernst Fischer, Goethe, Franz Kafka, Heinrich v. Kleist, Georg Lukacs, Friedrich Nietzsche'nin çeşitli eserlerini Türkçe'ye çevirdi. "Yaşamdan Çevirdiklerim", "Odak Noktasında Yaşananlar", "Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor", "Aradığımız Tiyatro, Oynamak Varken", "Sanat Üzerine Denemeler", "Okuyan Gençliğe Mektuplar" adlı deneme ve makalelere imza atan Cemal'in "Kıyıda Yaşamak" romanı, "Dokunmak" adlı hikaye kitabı ile "Geçmiş Bir Dua Kitabından" adlı şiir kitabı bulunmaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *