Farkonda
Farkonda
» 
» 
Dr. İlhami Pektaş

Dr. İlhami Pektaş Köşe Yazıları

Kendi hayallerini gerçekleştiremeyenler başkalarının hayallerinin parçası haline gelirler
Herkes hayal kurar. Mesela çocukken kurduğumuz hayalleri hatırlamaya çalışırsak “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sorusuna, Doktor olmak istiyorum, öğretmen olmak istiyorum, mühendis olmak, subay olmak, avukat olmak, hakim olmak, polis olmak, hemşire olmak, şarkıcı olmak istiyorum gibi cevaplar verirdik.
Gücün kadar konuş
Şahıslar, aileler, şirketler ve devletler… Güçlü ekonomisi olanlar bu dünyada istediklerini yapıyor; olmayanlar da gariban bir hayat sürüyorlar.
Ters Çaba Kuralı
Bilindiği üzere insan beyni çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun bu karmaşıklık henüz tam anlamıyla keşfedilmemiştir. Beynin en tehlikeli anı, “ters çaba” kuralına göre çalıştığı anlardır.
Milli Sanayimizi Kurmak Zorundayız
Kurtuluş savaşından sonra Atatürk zamanında Türkiye o zamanki zor şartlar altında dahi kendi milli savaş uçağını üretip yabancı ülkelere satabiliyordu.
İnsani duygularımızı nasıl kaybettik?
En iyi problem çözeni, en yüksek puanı alanı doktor yaptık, ama içinde insan sevgisi var mı diye hiç bakmadık.
Kırık camlar teorisinin domine etkisi
“Kırık Camlar Teorisi”, yada bir kereden bir şey olmaz düşüncesinin alışkanlık yapan domino etkisi ilk olarak, James Q. Wilson ve George Kelling adlı iki Amerikalı teorisyen tarafından 1982 yılında yayınladıkları bir makalede ortaya atılmıştır. Yazarlar, teoriyi şu örnekle açıklamaktadırlar:
Sanayide Çin Modeli!
Son 10 yılda sanayide büyük atılım yapan Çin modelini ülkemizde örnek model almalıyız.
Teknoloji ve İnsani Duygularımız
Çok değil bir asır yıl öncesinden bir insanı alıp bugüne getirseydik sanırım kendisini başka bir dünyada yada cennette zannedebilirdi.
Plansızlık en büyük israftır
Eğer bir şehrin, bir bölgenin, bir ülkenin, bir medeniyetin 100 yıllık planı, Bir ailenin, bir kuruluşun en az 20 yıllık planı yoksa o medeniyet, o toplum, o kuruluş büyük bir israf içindedir.
Nükleer tehlikenin ne kadar farkındayız?
Bugüne kadar dünya üzerinde Japonya'da Nagazaki ve Hiroşimaya atılan atom bombaları dahil 2000'in üzerinde nükleer bomba test edildi ve dünyamızın bütün ekosistemi bozuldu. Şu anda dünyanın çeşitli bölgelerinde 16.000 adet nükleer bomba var.
Zamanın önemi
Ünlü düşünür Hz. Mevlana ; Hiçbir şey benimdir deme yalnızca yanımdadır de. Çünkü ne altın, ne toprak, ne eş, ne yaşam, ne ölüm, ne huzur, ne de keder her zaman seninle kalmaz sözüyle gelen her şeyin misafir olduğunu ne güzel vurgulamıştır.
Çarpık Yapılaşma Sorunları
Çarpık kentleşme, kentlerin, aşırı nüfus artışı sonucunda, plansız, programsız ve denetimsiz olarak, gelişigüzel, altyapısız yada eksik altyapı ile betonlaşarak merkezden dışa doğru hızla büyümesidir.
Tek Çare Üretim Ekonomisi...
Apple gibi, Samsung, IBM, BMW, Toyota, Microsoft, Google, HP, Intel, GM, Siemens, Ford, Pfizer örneklerinde olduğu gibi farklı sektörlerde rekabetçi dünya markaları üreten şirketlerimizin gerekiyor. Başka çaremiz yok.