Farkonda
Farkonda
» 
» 
İnsani duygularımızı nasıl kaybettik?

İnsani duygularımızı nasıl kaybettik?

Dr. İlhami Pektaş

En iyi problem çözeni, en yüksek puanı alanı doktor yaptık, ama içinde insan sevgisi var mı diye hiç bakmadık.
En iyi ezber yapanı hukukçu yaptık, ama kalbinde hak ve adalet ve merhamet duygusu var mı diye hiç sormadık.
En iyi matematik bileni mühendis yaptık, ama içinde helal haram kaygısı ve kul hakkı korkusu var mı diye görmedik.
Sadece KPSS sınavını kazandı diye kazananları en üst mevkilerde yönetici ve memur yaptık,
Çocuklarımızın geleceğini çocuk duygularından anlamayan, şevkat ve sevgiden yoksun not odaklı kaprisli öğretmenlere teslim ettik, Nasıl öğretmen oldu diye sorgulamadık.
Çocuklarımızı at yarışlarına hazırlar gibi sürekli odalarına kapatarak ders çalışmaya teşvik ettik ama onlara insani duyguları vermeyi ve sosyal olmalarını hep ihmal ettik,
Onları en çok para getiren mesleklere biz yönlendirdik ama onlara vicdan, merhamet, hak, helal lokma, büyük ve küçüklere nasıl davranacağını, sevgi, şefkat ve saygıyı öğretemedik.

İşte bu yüzden merhametli pek çok çocuk problem çözemediği için, adil ve vicdan sahibi pek çok çocuk ezber yapamadığı için, sevgi ve saygı ortamında yetişmiş, namuslu pek çok çocuk da ÖSYM, KPSS ve YDS gibi seçme sınavlarından düşük puan aldı diye doktor, avukat, hakim, savcı, mühendis, öğretmen, öğretim görevlisi, memur olamadı.

İnsan odaklı, insani duyguların en önemli olduğu alanlara en yüksek puanları alanları yerleştirdik ama hakkın, hukukun, merhametin, vicdanın, sevginin, şevkatin, ahlakın, helal lokmanın, saygının ve vatan sevgisinin kıymetini onlara bir türlü öğretemedik.

Paran kadar sağlık varsa, adamına göre hak ve adalet varsa, çöküyorsa en ufak bir afette en yeni binalar, köprüler, yollar, viyadükler, iş yapmıyorsa memurlar, engelleniyorsa milli projeler, rüşvet olmadan yapılmıyorsa tüm işler işte bu yüzden, hep bu yüzden.

Sadece para kazanmaya odaklı, maddiyata önem veren ve İnsani duygulardan yoksun, puan ve not esaslı eğitim sistemi yüzünden.
Evet biz onlara paranın nasıl kazanılacağını öğrettik ama bir insanın nasıl kazanılacağını öğretemedik.

İşte bu yüzden paran kadar, malın kadar konuş deniliyor.
İşte bu yüzden her şeyimizin olduğu ama yalnızlıkların yaşandığı çıkar ve menfaat dünyasını yarattık. Çünkü yanımızdaki tek kuvvetin para olduğunu ve her şeyin parayla satın alınacağını öğrettiler.
Bilemedik ki vicdan, merhamet, sevgi, saygı, şevkat, adil olmak, herkesin hak ve hukukuna saygı göstermek, ahlak, vatan sevgisi gibi insani duygularımız parayla satın alınacak şeyler değil.
Parayı her zaman kazanabilirsin ama bu insani duyguları her zaman kazanmak mümkün olmuyor, kolayda kazanılmıyor.

30 Eylül 2017 Cumartesi 16:25
Tüm Yazıları

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *